PERGOLE

Pergole drewniane to wszechstronne i uniwersalne konstrukcje ogrodowe. Ciężko jest je skatalogować i ująć w postaci gotowych, powtarzalnych produktów, gdyż są to na ogół produkty niestandardowe, które klienci dobierają do miejsca adaptowanej aranżacji w ogrodzie. Wyobraźnia daje nam praktycznie nieograniczone możliwości co kształtowania ich wyglądu, wymiaru, czy stylu.

TARASY

Tarasy drewniane to idealne miejsce odpoczynku dla osób lubiących ciszę, komfort oraz otoczenie natury. Niewątpliwą zaletą jest to, że są zbudowane z naturalnego materiału stosowanego od wieków, jakim jest drewno. Walory estetyczne drewna pozwalają mu komponować się ze wszystkimi innymi materiałami budowlanymi, takimi jak kamień, stal, szkło, a także roślinnością ogrodową.

OGRODY

Zanim zagospodarujemy ogród, postawimy pergolę, altanę, czy plac zabaw dla dzieci, warto najpierw zaplanować całość prac, krok po kroku. W tym celu dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy ogrodniczej, bądź architekta krajobrazu, który oprócz przygotowania projektu może także wykonać rysunek koncepcyjny naszej nowej altany, tarasu, placu zabaw czy zadaszenia.

RODZAJE PODŁÓG

Podłoga to element w dużym stopniu decydujący o wyglądzie całego wnętrza. Ze względu na to, że podłoga ma służyć przez wiele lat, powinna być przede wszystkim trwała, praktyczna, łatwa w konserwacji i estetyczna.

JAKI POLIWĘGLAN WYBRAĆ NA DACH?

Poliwęglan – to polimerowe tworzywo o szerokim zastosowaniu. Poliwęglan jest nowoczesnym, termoplastycznym, sztucznym tworzywem o wyjątkowych właściwościach mechanicznych oraz bardzo wysokiej przezroczystości - dzięki czemu ma szerokie zastosowanie jako substytut szyb. Poliwęglan możemy obrabiać na prasach i odpowiednio wyginać. Cechuje się też wysoką twardością i odpornością na ściskanie.

JAKA CHEMIA DO IMPREGNACJI ELEWACJI?

Elewacja drewniana, szalówka to jeden z najstarszych sposobów wykończenia zewnętrznej fasady domu. Mimo wielu zalet drewno wymaga troskliwej i systematycznej konserwacji. Impregnacja oraz malowanie desek specjalistycznymi środkami zabezpieczy je i poprawi ich wygląd. Elewację możemy także zabezpieczyć olejami lub bejcami.

JAK MONTOWAĆ ELEWACJE

Elewację drewnianą możemy zamontować do każdego rodzaju podłoża nośnego konstrukcyjnie. Montaż za pomocą wkrętów fasadowych, bądź na niewidocznym systemie łączeń, wykonujemy do rusztu drewnianego lub metalowego. Przy doborze rusztu drewnianego preferuje się ten sam gatunek drewna, bądź tożsamy, co docelowa fasada.

DLACZEGO DREWNO SZARZEJE?

Drewno szarzeje pod wpływem procesu utleniania oraz oddziaływania słońca, a konkretnie promieniowania UV. Dla niektórych jest to sytuacja nie do przyjęcia. Naszym zdaniem szarzenie drewna jest to proces naturalny i ciekawy pod względem estetycznym. Drewno jest naturalnym, szlachetnym materiałem budowlanym, zatem proces szarzenia drewna również stanowi normalną rzecz.

WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE DREWNA

Właściwości fizyczne drewna to między innymi jego barwa, wilgotność, gęstość i trwałość. Wszystkie te cechy drewna możemy zbadać bez naruszania struktury i składu chemicznego materiału. Bardzo często kupując panele drewniane nasi klienci oczekują, że każda deska będzie niemalże identyczna, że będzie miała najbardziej zbliżony kolor.

WILGOTNOŚĆ W CHWILI MONTAŻU

Drewno należy montować, o ile jest to oczywiście możliwe, przy wilgotności równej oczekiwanej wilgotności równoważnej. Chodzi o to, aby późniejsza zmiana wilgotności była niewielka. Drewno poniżej wilgotności 30% stale dąży do stanu równowagi pomiędzy własną wilgotnością a otoczeniem.

DREWNO OGRODOWE IGLASTE – WYCIEKI ŻYWICZNE

Drewno ogrodowe, galanteria ogrodowa taka jak altany, panele ogrodowe, deski i kantówki wykonane są najczęściej z krajowego drewna iglastego, świerku bądź sosny. Głównym powodem jest oczywiście dostępność drewna świerkowego i sosnowego oraz jego przystępna cena. Drewno iglaste jest dosyć odporne na warunki atmosferyczne, łatwe w impregnacji oraz obróbce mechanicznej. Zakupując drewno do ogrodu musimy się jednak liczyć, że mogą powstać wycieki żywiczne.

CO NALEŻY WIEDZIEĆ O DREWNIANEJ SZALÓWCE?

Właściwy dobór materiału, fachowe wykonanie, oraz odpowiednia impregnacja elewacji drewnianej, to wszystko są niezbędne elementy, które sprawią, że dom nie tylko będzie ozdobą o szlachetnym charakterze, ale przede wszystkim ciepłym i bezpiecznym miejsce dla rodziny. Szerokie spektrum zastosowania oraz bardzo wysokie standardy izolacyjne czynią z szalówki drewnianej wiodący materiał na wykończenie fasad budynków.

DESKI TARASOWE – PIELĘGNACJA

Podstawowa pielęgnacja deski tarasowej polega na usuwaniu piachu, błota, czy też liści za pomocą szczotek lub odkurzaczy. W przypadku powstania trudniejszych do usunięcia zabrudzeń np. plam z napojów, do pielęgnacji deski można użyć wody pod odpowiednim ciśnieniem.

JAK OLEJOWAĆ DREWNO?

Drewno powinno się olejować, aby zabezpieczyć je przed niekorzystnym oddziaływaniem wilgoci i wody opadowej. Olejowanie drewna powoduje również, że zwiększa się jego estetyczny wygląd, dzięki czemu drewno staje się materiałem bardziej szlachetnym i ozdobnym. Ponadto olej do drewna tarasowego chroni deski tarasowe przed niekorzystnym oddziaływaniem promieniowania UV.

KONSERWACJA TARASU Z DREWNA EGZOTYCZNEGO

Drewno tarasowe jest pięknym uzupełnieniem każdego domu, ogrodu czy też stanowi idealne wykończenie balkonu w naszym mieszkaniu. Niestety deski tarasowe, aby zachowały swój naturalny piękny wygląd, wymagają systematycznej, okresowej konserwacji. Olejowanie tarasu to zabieg, który warto jest powtarzać raz na jakiś czas. Wpływa to na estetyczny wygląd tarasu oraz poprawia jego trwałość.

JAKOŚĆ DREWNA JEST KONTROLOWANA PRZEZ NIEZALEŻNY INSTYTUT

Drewno budowlane pozyskiwane jest z okorowanych pni gatunków drzew iglastych, liściastych, egzotycznych, które można wykorzystywać gospodarczo. Jest to najstarszy, ogólnodostępny materiał budulcowy o korzystnych wartościach fizycznych, oraz technologicznych. Ze względu na zrównoważenie gospodarki leśnej i duży popyt, który musi obsłużyć produkcja, niezbędne jest zachowanie kontroli i certyfikacji ścinanych drzew. Przykładem są certyfikaty FSC oraz PEFC, które gwarantują długofalowość dostaw i ciągłość rozwoju przemysłu drzewnego. Na etapie obróbki, pozyskana tarcica kontrolowana jest przez instytuty jakości.

DREWNIANE TARASY NA WYLEWCE LUB BALKONIE

Drewno nie może mieć bezpośredniej styczności z gruntem. Nawet drewno egzotyczne, chociaż nam nie zbutwieje, to w wyniku dużego zawilgocenia gruntu może bardzo silnie zapracować, wypaczyć się. Dlatego konstrukcję drewnianą należy podwiesić. Wybieramy sposób posadowienia tarasu i w zależności od wysokości tarasu, jaką chcemy mieć wynikową używamy odpowiedniego mocowania.

BUDUJEMY TARASY NA GRUNCIE

Drewno nie może mieć bezpośredniej styczności z gruntem. Nawet drewno egzotyczne, chociaż nam nie zbutwieje, to w wyniku dużego zawilgocenia gruntu może bardzo silnie zapracować, wypaczyć się. Dlatego konstrukcję drewnianą należy podwiesić. Wybieramy sposób posadowienia tarasu i w zależności od wysokości tarasu jaką chcemy mieć wynikową używamy odpowiedniego mocowania.

Strona chroniona reCAPTCHA. Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

© 2024 Dombal – Wszelkie prawa zastrzeżone.