JAKA CHEMIA DO IMPREGNACJI ELEWACJI?

2016-08-04

Elewacja drewniana, szalówka to jeden z najstarszych sposobów wykończenia zewnętrznej fasady domu. Mimo wielu zalet drewno wymaga troskliwej i systematycznej konserwacji. Impregnacja oraz malowanie desek specjalistycznymi środkami zabezpieczy je i poprawi ich wygląd. Elewację możemy także zabezpieczyć olejami lub bejcami.

Na rynku dostępnych jest wiele produktów do ochrony powierzchni drewnianych na zewnątrz. Dużo z nich ma jednak właściwości, które nie gwarantują kompleksowej ochrony, oraz oczekiwanego estetycznego wyglądu.

Na przykład środki z małą ilością pigmentu (bezbarwne, białe i jasne kolory) nie zapewniają ochrony przed promieniowaniem UV. Można stosować je na elementach nienarażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych np. podbitki dachowe lub do gruntowania

Fasady drewniane z drewna iglastego( modrzew, świerk, sosna) należy zabezpieczyć środkiem ochronno-dekoracyjnym tzw Lazurą, czyli produktem o właściwościach zapewniających piękny wygląd i trwałość powłoki przez wiele lat. Ochronna warstwa preparatu powinna zatrzymywać promienie UV (zatem powinna zawierać pigment) i nie łuszczyć się pod wpływem słońca. Powinna także chronić przed wnikaniem wody, ale jednocześnie nie zakłócać naturalnego procesu jej wymiany z otoczeniem. Co ważne, preparat musi gwarantować również odporność przed rozwojem grzybów, glonów i pleśni, czyli musi być również gruntem (podkładem).

Oleje natomiast, zabezpieczają drewno powierzchniowo przed działaniem czynników atmosferycznych, ale ulegają samoczynnej naturalnej degradacji, oraz są dość szybko wypłukiwane ze struktury, co sprawia, że procedurę trzeba powtarzać co rok lub co dwa lata. Jednakże elewacji wykonanych z drewna egzotycznego nie impregnuje się lazurami ochronnymi, gdyż przez ich gęstość impregnat nie wchłonie się w głąb drewna. Do zachowania powierzchniowej ochrony stosuję się wyłącznie oleje ochronne dobrych marek. Jeśli chcemy by deska nabrała rustykalnego wyglądu nie nakładamy żadnych środków ochronnych.

© 2024 Dombal – Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona chroniona reCAPTCHA. Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.