Drewno egzotyczne na taras

Drewno egzotyczne na taras

Drewno egzotyczne pochodzi z Ameryki Południowej, Azji południowo wschodniej oraz Afryki.
Z reguły są to rejony lasów tropikalnych, generalnie miejsca o bardzo dużej wilgotności.

Z tego powodu drewno egzotyczne ma zupełnie inne właściwości niż np. popularne w Europie gatunki iglaste.

https://dombal.com.pl/wp-content/uploads/2024/04/Deski-tarasowe-Bangkirai.webp

Deski egzotyczne

Deska egzotyczna na taras jest wykonywana z tropikalnych gatunków drewna.

Testowaliśmy wiele różnych gatunków drewna egzotycznego:

 • Masarnadubę,
 • Cumaru,
 • Ipe.

Finalnie okazało się, że najlepsze jest drewno Bangkirai.

https://dombal.com.pl/wp-content/uploads/2024/05/Deski-z-drewna-egzotycznego-Bangkirai.webp

Deska Tarasowa Bangkirai

Drewno Bangkirai pochodzi z Indonezji, najczęściej z wyspy Borneo.

Deski tarasowe z drewna egzotycznego Bangkirai zyskują coraz większe grono zwolenników ze względu na swoją twardość oraz stabilność wymiarową.

Jest to rozwiązanie, które z powodzeniem sprawdzi się nawet na tarasie od strony południowej, czy południowo wschodniej.

Warto podkreślić, że żywotność samej deski Bangkirai może być zwiększona dzięki systematycznym zabiegom olejowania.

Deski te mają dużą odporność na ścieranie oraz zachowują swój wygląd nawet pod wpływem działania czynników atmosferycznych, co w przypadku innych desek na taras nie zawsze jest regułą.

Tabela dostępnych wymiarów desek tarasowych BANGKIRAI
Grubość mm Szerokość mm Długość mm
21 145 2450/2750/3060/3360/3660/3970/4280/4580/4880
25 145 2130/2740/3050/3350/4580

Deski tarasowe Bangkirai o grubości 21 mm występują w wersji ryflowanej z jednej strony i gładkiej z drugiej strony a deski o grubości 25 mm występują w wersji drobno ryflowanej z jednej strony i grubo ryflowanej z drugiej strony.

Drewno bangkirai charakterystyka

Cechą charakterystyczną drewna Bangkirai są otwory szpilkowe o średnicy 0,5–1,5 mm powodowane przez owady penetrujące miękisz, żyjące wyłącznie w drewnie drzew żywych.

Otwory te są cechą naturalną drewna egzotycznego Bangkirai, zupełnie niczym występowanie sęków w drewnie świerkowym. Nie należy przywiązywać do nich wagi, ponieważ jest to całkowicie naturalna cecha materiału, jakim jest drewno egzotyczne Bangkirai.

Sporadycznie mogą występować kanały żywiczne, ale to wyjątkowa rzadkość.

https://dombal.com.pl/wp-content/uploads/2024/05/Deska-Bangkirai.webp

Przygotujemy dla Ciebie wycenę i doradzimy w sprawie materiałów

Jeśli planujesz dużą realizację lub prowadzisz firmę wykonawczą i potrzebujesz wyceny większej ilości drewna egzotycznego BANGKIRAI lub innych materiałów napisz do nas.

Napisz do nas maila na adres info@dombal.com.pl lub skorzystaj z formularza.

Zadzwoń do działu Klienta Biznesowego: +48 22 672 00 10 

  Napisz jaką ilość potrzebujesz, zrobimy wycenę:

  Jak zbudować taras z drewna egzotycznego Bangkirai

  Konstrukcja nośna tarasów wykonanych z deski egzotycznej musi być wykonana z właściwych materiałów i w odpowiedni sposób.

  Legary z drewna egzotycznego Bangkirai

  Legary muszą być z równie twardego drewna lub stalowe. Wynika to z faktu, że drewno egzotyczne może „zapracować” z bardzo dużą siłą.  Wkręt łączący deskę z tarasową z legarem może zostać wyrwany z legara o zbyt małej twardości.

  Odradzamy łączenie desek tarasowych z drewna egzotycznego z legarami z drewna świerkowego lub sosnowego. Są one zbyt miękkie i nie utrzymają wkrętów.

  Zdecydowanie zalecamy stosowanie legarów tarasowych z drewna egzotycznego. W naszych magazynach mamy legary tarasowe z drewna Bangkirai lub innego drewna egzotycznego o identycznych właściwościach.

  Legary z drewna egzotycznego podczas montażu tarasu

  Drewnowkręty do drewna egzotycznego

  Wkręty do deski Bangkirai powinny być wykonane ze stali nierdzewnej.

  Jeśli wybrany system montażowy uwzględnia stosowanie drewnowkrętów – należy pamiętać o wykonaniu specjalnych faz pod łebki, aby deski nie popękały przy ich przykręcaniu.

  Zapoznaj się z materiałami o wkręcie tarasowym do drewna egzotycznego Spax D.

  Deski egzotyczne montaż wkrętem SPAX D

  Wyznaczanie linii wkrętów podczas układania desek tarasowych Bangkirai.

  W trakcie układania desek tarasu egzotycznego należy przygotować sznurek monterski i za jego pomocą wyznaczyć równą linię w miejscach instalacji wkrętów. Pamiętaj, zawsze nawiercamy otwory prowadzące pod wkręty tarasowe.

  Systemy niewidocznego montażu do desek egzotycznych bangkirai.

  Deski tarasowe egzotyczne Bangkirai mogą być również mocowane w systemie niewidocznego montażu. W takim systemie montażowym śruby montażowe są niewidoczne od góry i wkręcane od spodniej strony desek.

  Deska tarasowa egzotyczna mocowana w systemie Xfix Dila

  Jak konserwować deski egzotyczne

  Deski tarasowe egzotyczne nie są impregnowane lub olejowane.

  Większość naszych klientów decyduje się na olejowanie desek Bangkirai podczas montażu.

  Oczywiście można zaniechać tych czynności i pozostawić deski Bangkirai by naturalnie szarzały. Z naszych obserwacji wynika, że to nie jest wcale zły pomysł. Biorąc pod uwagę koszt chemii do tarasów i nakład pracy potrzebny do utrzymania tarasu Bangkirai w standardzie „wysokiego połysku” ten pomysł jest wart rozważenia.

  Jeśli zależy Ci na utrzymaniu wyglądu desek egzotycznych w stanie jak zaraz po montażu i finalnym olejowaniu to musisz pamiętać o regularnej konserwacji. Podstawowy sposób konserwacji to stosowanie specjalnych olei do drewna egzotycznego (najczęściej dwa razy w roku).

  Jeśli masz już taras z deski tarasowej Bangkirai, którego powłoka olejowa uległa degradacji, nie ma powodów do obaw. Jeśli olej tarasowy został wytarty od chodzenia, wypłukany przez deszcze lub wypalony słońcem to jest to najwyższa pora, aby wykonać renowację tarasu egzotycznego.

  Proces renowacji tarasu składa się z kilku etapów. Poniżej postaramy się krótko wyjaśnić jak przeprowadzić taką renowację.

  Pierwszy etap renowacji tarasu — usuniecie starych powłok

  Żeby usunąć starą powłokę oleju z desek tarasowych, należy użyć odpowiedniego preparatu chemicznego. W tym celu proponujemy użycie produktów firmy Owatrol.

  DILUNETT jest bezrozpuszczalnikowym produktem, usuwającym stare powłoki malarskie. Konsystencja żelu i wydłużony czasu działania pozwalają usunąć nawet do 8 starych powłok. Polecany do nakładania na każdym rodzaju drewna z wyjątkiem dębu, kasztanowca, orzecha oraz cedru.

  PREPDECK to wysokiej jakości produkt na bazie wody. Ten produkt jest przeznaczony do usuwania starych powłok zabezpieczających powierzchnię drewna np.:

  • bejc
  • lazur
  • farb akrylowych

  Po rozcieńczeniu wodą tworzy silny środek czyszczący do usuwania brudu i innych zanieczyszczeń powierzchniowych. Nie rozcieńczony otwiera pory drewna i ułatwia wnikanie środków penetrujących w dalszym procesie konserwacji.

  PREPDECK to środek „ostatniej szansy”. Powinien poradzić sobie tam, gdzie DILUNETT nie dał rady lub tam, gdzie do końca nie jesteśmy pewni ile powłok do usunięcia znajduje się na desce tarasowej.

  Drugi etap renowacji tarasu — czyszczenie i neutralizacja

  Po spłukaniu wodą środków użytych w pierwszym etapie należy zastosować NET-TROL.

  Jest to żelowy preparat czyszczący, odnawiający kolor i zobojętniający po stosowaniu Dilunett lub Prepdeck.

  Doskonale zdejmuje szary, sczerniały kolor pozostały po promieniach UV i różnych warunkach pogodowych. Zalecany na plamy powstałe przez garbniki (taniny). Dodatkowo bardzo dobrze odtłuszcza elementy przed położeniem końcowej, docelowej warstwy oleju.

  Jest środkiem bezpiecznym, ekologicznym, który po zastosowaniu wystarczy zmyć wodą.

  Trzeci etap — olejowanie tarasu z drewna egzotycznego

  Po wyschnięciu tarasu należy go zabezpieczyć olejem do drewna egzotycznego Owatrol D1 Pro.

  D1 PRO to transparentny olej do drewna, który oferuje matowe wykończenie. Podkreśla naturalne piękno i głębię drewna. Jest łatwy w utrzymaniu i pozwala na bardzo szybką renowację. D1 PRO głęboko nasyca powierzchnię drewna, wypiera wilgoć i powietrze. Dokładnie wypełnia pory drewna. Dodatkowo D1 stabilizuje drewno, zapewniając długotrwałą ochronę klasy premium.

  D1 PRO to olej, który nie tworzy powłoki, nie pęka i nie łuszczy się. Chroni drewno od wewnątrz. Może być stosowany zarówno na twardym, jak i miękkim drewnie. Świetnie sprawdza się jako olej do drewna egzotycznego. Został specjalnie opracowany do drewna gęstego, zaolejonego i trudnego do impregnacji.

  Deski tarasowe egzotyczne cena

  Cena drewna egzotycznego zależna jest od jego jakości, jednak niezależnie od okoliczności jest to koszt, który warto ponieść, by otrzymać unikatowo prezentujący się taras.

  Koszty, które poniesiesz na etapie zakupu i montażu desek tarasowych z drewna egzotycznego, zostaną zrekompensowane przez długowieczność tarasu.

  Aktualne ceny deski z drewna egzotycznego znajdziesz w naszym sklepie internetowym pod adresem drewno24.pl

  Dostawa deski tarasowej Bangkirai

  Montaż tarasów z drewna egzotycznego - realizacje

  Kontakt dla Twojego regionuAktywna mapa obsługi

  Wybierz swoją okolicę - Regionalny opiekun czeka na Ciebie

  DS KP LU LB MZ MA OP PK PD PM WN WP ZP LD SL SK

  Sklep internetowy dla klientów indywidualnych

  Jeśli interesują Cię ceny detaliczne lub planujesz mały montaż we własnym zakresie to zapraszamy do naszego sklepu internetowego drewno24.pl

  Znajdziesz tam aktualne ceny i stany magazynowe. Zapraszamy!

  Sklep internetowy drewno24.pl

  © 2024 Dombal – Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Strona chroniona reCAPTCHA. Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.