Donice ogrodowe

Donice drewniane, donice na taras, duże donice ogrodowe

Oferujemy proste, kwadratowe i prostokątne donice ogrodowe z drewna świerkowego impregnowanego ciśnieniowo.

Seria EL to kilkanaście wariantów donic drewnianych klasy Premium. Drewniane donice z rodziny EL są spójnym systemem modułowym, który nadaje się do bardzo wielu zastosowań jako:

 • donice na taras
 • donice do ogrodu
 • donice na balkon
 • donice do ogródka kawiarni lub restauracji
 • duże donice ogrodowe do dużych roślin

💥Uwaga – Możesz zamówić donice w nietypowym wymiarze!
Wyślij nam wymiary a my wyprodukujemy dla Ciebie wyjątkową donicę.

Donica ogrodowa

Duży wybór wymiarów

Dodatkowe malowanie

Nietypowe donice na zamówienie

Dodatkowe ocieplenie

Powtarzalne produkty

Doradzimy przy wyborze

Donice ogrodowe serii EL

Podstawowe informacje

W serii donic drewnianych EL znajdziesz donice kwadratowe i prostokątne w kilku standardowych wymiarach.

Cyfra przed literami EL, np.: 4EL, określa z ilu elementów jest zbudowana ścianka donicy. Każdy element ma wysokość 9 cm. Ten parametr i wysokość nóżek 3cm określa wysokość doniczki:

 • Donica drewniana 2EL – wysokość donicy 21 cm
 • Donica drewniana 3EL – wysokość donicy 30 cm
 • Donica drewniana 4EL – wysokość donicy 39 cm
 • Donica drewniana 5EL – wysokość donicy 48 cm
 • i tak dalej…
https://dombal.com.pl/wp-content/uploads/2024/05/Donice-drewniane-EL-1.webp

Donice ogrodowe serii EL są wykonane z drewna świerkowego. Drewno to ekologiczny i naturalny materiał, który doskonale wpisuje się w otaczające środowisko. Donica drewniana to absolutnie ponadczasowy element dekoracyjny, który nigdy nie wyjdzie z mody. Donice drewniane znakomicie dopasowują się do różnorodnych aranżacji, włączając w to zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne style, tworząc elegancką i spójną przestrzeń.

Donice drewniane EL - standardowe wymiary
Długośc cm Szerokość cm Wysokość cm Ilośc elementów (EL)
40 40 30 3
50 50 21 / 30 / 39 / 48 2 / 3 / 4 / 5
70 70 57 6
80 50 30 / 39 / 48 3 / 4 / 5
100 50 30 / 39 / 48 3 / 4 / 5
118 50 39 4
120 50 30 / 39 / 48 3 / 4 / 5
140 50 39 4
150 50 30 / 39 / 48 3 / 4 / 5
180 50 30 / 39 / 48 3 / 4 / 5

Donice drewniane

Informacje techniczne, budowa, konstrukcja

Wszystkie donice ogrodowe są wykonane z suszonego drewna świerkowego. Suche drewno świerkowe, poddane maszynowemu heblowaniu, ma lepszy wygląd niż klasyczne produkty do ogrodu. Dzięki temu, że drewno do produkcji donic jest suszone komorowo zachowuje ono większą stabilność, nie paczy się i nie pęka w ekstremalny sposób.

Na profilach drewnianych donic ogrodowych mogą pojawiać się drobne, niewielkie pęknięcia, ale to jest zupełnie naturalna sytuacja. Zastosowane do produkcji donic, drewno suszone, pozwala uzyskać wysoką jakość i dokładność strugania dzięki czemu donice są gładkie i posiadają bardzo estetyczne wykończenie.

W wersji podstawowej, donice drewniane serii EL są impregnowane ciśnieniowo. Impregnacja ciśnieniowa to sprawdzony i skuteczny sposób zabezpieczania drewna przeznaczonego do użytku zewnętrznego. Na drewnie świerkowym impregnacja ciśnieniowa zostawia delikatny zielonkawy odcień. Pod wpływem działania słońca bardzo szybko ulega on przekształceniu w delikatnie żółty kolor.

Donice impregnowane ciśnieniowo można malować innymi środkami do wybarwiania i zabezpieczania drewna.

Jak zbudowane są donice drewniane?

Drewniana donica naszej produkcji jest zbudowana z poziomych desek świerkowych o grubości 4,5 cm i szerokości 9 cm. Każdy element jest precyzyjnie wykończony.

Krawędzie donic ogrodowych serii EL są zaokrąglone. To właśnie te zaokrąglenia nadają naszym donicom ich unikalny charakter.

Donice drewniane serii EL są wzmacniane stalowymi kątownikami, przykrytymi włókniną i całkowicie ukrytymi wewnątrz doniczki.

Doniczka drewniana EL ma nóżki z desek świerkowych o grubości 3 cm. Nóżki są zamontowane wzdłuż dwóch boków na całej ich długości.

Donica ogrodowa jest gotowa do wypełnienia ziemią i do sadzenia roślin od razu po zakupie.

Donica drewniana przekrój

Ocieplenie donicy drewnianej

Usługi dodatkowe

Drewniana donica może zostać dodatkowo ocieplona. Dzięki temu posadzone rośliny będą mogły pozostać na zewnątrz bez ryzyka przemarzania.

Ocieplanie donic drewnianych to usługa dodatkowa i możemy ją wykonać na zamówienie. Ocieplamy wszystkie donice z naszej oferty.

Donice ogrodowe ocieplamy wykładając ich ścianki grubym styropianem. Następnie warstwa styropianu jest przykrywana włókniną ogrodniczą. Dno donicy nie jest pokrywane styropianem aby umożliwić odpływ nadmiaru wody.

Donica drewniana ocieplona przekrój

Malowanie donicy drewnianej

Usługi dodatkowe

Drewniane donice ogrodowe są impregnowane ciśnieniowo na etapie produkcji. Jest to podstawowe zabezpieczenie drewna, z którego jest wykonana donica.

Donicę drewnianą impregnowaną można dodatkowo pomalować.

Możesz zamówić u nas dodatkowe malowanie donicy na wybrany kolor. Do malowania wykorzystujemy lazury impregnujące. Te preparaty zapewniają dodatkową ochronę drewna i pokrywają je transparentnym kolorem. Oznacza to, że drewno zmieni kolor ale nadal będzie widoczne jego słoje.

Odradzamy malowanie donic farbami kryjącymi. Farby kryjące tworzą twardą powłokę, która po jakimś czasie może się łuszczyć. 

Donica drewniana ocieplona i malowana

Sklep internetowy dla klientów indywidualnych

Jeśli interesują Cię ceny detaliczne to zapraszamy do naszego sklepu internetowego drewno24.pl

Znajdziesz tam aktualne ceny i stany magazynowe. Zapraszamy!

Sklep internetowy drewno24.pl

Donice ogrodowe nietypowe

Donice drewniane na zamówienie

Modułowa budowa donic drewnianych pozwala na zbudowanie donicy według Twoich wymiarów.

Wykonujemy donice na dowolny wymiar, jeśli chodzi o długość, szerokość, wysokość. Dostarczamy donice drewniane o niestandardowych kształtach, np. trójkątnych albo donic ze ściętymi rogami. Kształt i wymiar tych donic zależy już tylko od Twojej wyobraźni i potrzeb.

Jakie donice na zamówienie produkujemy?

Donice drewniane prostokątne i kwadratowe

Możesz zamówić donice serii EL w wymiarach odpowiadających Twoim potrzebom.

Potrzebujesz dużych donic na duże rośliny? Potrzebujesz wąskich i wysokich donic aby oddzielić ogródek kawiarni od ulicy? Napisz do nas maila z wymiarami – przygotujemy wycenę i zaproponujemy termin realizacji!

 • Wysokość donic drewnianych na zamówienie : Każda donica składa się z nóżek o wysokości 3 cm i poziomych profili drewnianych o wysokości 9 cm każdy. Podczas planowania zamówienia donic nietypowych – Pamiętaj – zawsze jest to suma wysokości nóżek (3cm ) i kolejnych warstw (każda po 9cm). Dlatego donice mogą mieć wysokość 21, 30, 39, 48, 57, 66, 73cm itd.
 • Szerokość donic produkowanych na zamówienie : Tutaj sprawa jest łatwiejsza, donica może mieć dowolny wymiar z zakresu 40 cm – 100 cm. Pamiętaj w tej technologii – dokładność wymiaru to ok 0,7 cm!
 • Długość doniczek ogrodowych na zamówienie : Maksymalna długość pojedynczej skrzyni na kwiaty serii EL to 180cm. Pamiętaj, nasze donice można swobodnie zestawiać ze sobą by uzyskać naprawdę długie zestawy. Donica nie może przekraczać długości 180 cm ponieważ zaczyna pojawiać się ryzyko odkształceń ścian bocznych. Drewno ma swoje ograniczenia.
Donica nietypowa

Donice drewniane ścięte

Donice ścięte to specjalna wersja donic serii EL. Zbudowane są z takich samych elementów ale mają inny kształt. Dzięki modułowej konstrukcji możemy w łatwy sposób zwiększyć ich wysokość o kolejne 9 cm.

Donice są wykonane z drewna świerkowego o przekroju 4,5*9 cm. Konstrukcja jest montowana za pomocą kątowników stalowych i wkrętów do drewna. Wnętrze donicy jest wyłożone włókniną ogrodniczą. Dno donicy nie jest szczelne co zapewnia odpływ nadmiaru wody.

Możemy dodatkowo pomalować i ocieplić donice.

Donice malujemy lazurami impregnującymi a ocieplenie wykonujemy umieszczając styropian pod włókniną na ściankach donicy.

 • Mała donica ścięta – standardowy wymiar 63/33*30*47 cm. Jej kształt umożliwia ustawienie w rogu a wielkość pozwala na sadzenie małych roślin.
 • Duża donica ścięta– standardowy wymiar 96/34*30*47 cm. Jej kształt i wielkość pozwala na sadzenie średnich roślin roślin.
Donica ścięta mała
Donica ścięta duża

Donice drewniane Lombok

Donice drewniane serii Lombok to dodatek do drewnianych paneli ogrodzeniowych tej samej serii. Ażurowa konstrukcja tych donic daje im efekt lekkości. To tylko wrażenie, w rzeczywistości donice są bardzo solidne dzięki zastosowaniu dużych przekrojów w elementach składowych.

Donice Lombok w standardzie wyłożone są włókniną ogrodniczą, która przepuszcza nadmiar wody pozostawiając ją wilgotną.

Donice Lombok występują w dwóch rozmiarach:

 • 50x50x50 cm
 • 60x60x60 cm
Donica Lombok

Przygotujemy dla Ciebie wycenę i doradzimy w sprawie materiałów

Jeśli planujesz dużą realizację lub prowadzisz firmę wykonawczą i potrzebujesz wyceny większej ilości donic lub innych materiałów napisz do nas.

Napisz do nas maila na adres info@dombal.com.pl lub skorzystaj z formularza.

Zadzwoń do działu Klienta Biznesowego: +48 22 672 00 10 

Możemy również ocieplić i pomalować zamówione donice – daj nam znać czego potrzebujesz w wiadomości!

  Napisz jaką ilość potrzebujesz, zrobimy wycenę:

  Dodatkowe informacje

  Modyfikacje drewnianych donic ogrodowych serii EL

  Każda donica może być przerobiona.

  Dodajemy rączki, kółka jezdne, pomagamy w mocowaniu różnych akcesoriów. Obsłużyliśmy klienta, u którego drewniane donice stały się podstawą pod parasol ogrodowy. Możemy wykonać pokrywy, dodajemy drewniane trejaże do roślin pnących czy listwowe przepierzenia. Donice można wykorzystać jako podpory do ławek i siedzisk.

  Donice drewniane serii EL często są wykorzystywane przez naszych Klientów jako zewnętrzne skrzynie na akcesoria tarasowe, ogrodowe albo zabawki dziecięce – wtedy spełniają funkcję pojemników. Wystarczy zamówić dodatkowe wieko. Tak przerobione donice drewniane stają się miejscem, na którym można zwyczajnie siadać jak na zwykłym siedzisku. Wieko może być zamontowane na zawiasach lub tak zaprojektowane, że nie będzie się przesuwało po zakryciu doniczki.

  Drewniane donice serii EL w wersji ocieplanej

  Każdą donicę drewnianą z serii EL można ocieplać. Nie ma znaczenia czy chodzi o doniczki standardowe, dostępne „od ręki” czy donice produkowane na zamówienie.

  Samo drewno stosowane do budowy doniczki serii EL ma dobre właściwości izolacyjne.

  Ocieplane donice ogrodowe mają zastosowanie gdy sadzimy w nich rośliny o mniejszej odporności na mróz. Ciekawostką jest również to, że ocieplane donice drewniane, czyli obłożone warstwą izolacji termicznej mogą chronić rośliny również przed przegrzaniem w upalne dni.

  • Donice drewniane serii EL ocieplamy za pomocą płyt styropianowych.
  • Keramzyt wsypany do dolnej części donicy tworzy warstwę izolacyjną, pozwala na swobodny odpływ wody i zmniejsza wagę donicy wypełnionej ziemią co w przypadku niektórych roślin jest rozwiązaniem bardzo sensownym. Gdy w wysokiej donicy sadzimy np. wrzosy, to nie potrzebujemy 50 cm warstwy ziemi, która będzie ważyła kilkadziesiąt kilogramów. Wystarczy użyć keramzytu a ziemią wypełnić górne 30% donicy.

  Donice ogrodowe serii EL – odprowadzanie wody

  Donice drewniane serii EL są wyłożone od środka specjalną włókniną, która nie przepuszcza drobinek ziemi lub podłoża do roślin. Oczywiście po intensywnym podlewaniu, nadmiar wody będzie odpływał.

  Donice drewniane serii EL Możesz postawić na tarasie, ganku, przed budynkiem czy na balkonie. Pamiętaj, że nadmiar wody wyfiltrowanej przez włókninę wypłynie pod spodem donicy. To jest nie do uniknięcia.

  Jakie rośliny można sadzić w donicach drewnianych?

  Drewniane donice serii EL są przystosowane do sadzenia całorocznych roślin, drzew lub krzewów.

  Duże donice ogrodowe serii EL Możesz wykorzystać do posadzenia palmy, wierzby, drzewek ozdobnych, traw ozdobnych. Zwyczajnie Posadź co Potrzebujesz, nie ma żadnych ograniczeń.

  Najwyższe drewniane donice z serii EL nadają się idealnie jako skrzynie na podniesione warzywniki.

  Małe doniczki drewniane dla mniejszych roślin

  Mniejsze doniczki drewniane to idealne rozwiązanie do dekoracji wnętrz i balkonów.

  Dzięki uniwersalnemu designowi pasują do indywidualnych preferencji estetycznych i aranżacji wnętrz. Idealnie sprawdzają się w hodowli kwiatów, ziół, czy mniejszych roślin

  Mniejsze doniczki o prostej formie świetnie komponują się z minimalistycznymi i skandynawskimi aranżacjami, jednocześnie podkreślają pasję do roślin i natury w dekoracji wnętrz. Mniejsze doniczki drewniane są nie tylko estetycznym elementem dekoracyjnym, ale również dostosowane są do potrzeb roślin domowych dzięki takim cechom jak zabezpieczenie przed wypływaniem ziemi, co sprawdza się zarówno na balkonie, jak i wewnątrz pomieszczeń oraz zewnątrz domu.

  Donice drewniane na taras, przed dom i w ogrodzie

  Cała seria EL bardzo dobrze nadaje się jako wyposażenie tarasów przydomowych. Doniczki możesz postawić przed wejściem do domu lub bezpośrednio na trawniku w ogrodzie.

  Za ich pomocą możesz akcentować, oddzielać poszczególne strefy lub miejsca swojego ogrodu czy działki. Cała seria EL jest wykonana z drewna, dlatego tak dobrze komponuje się z budownictwem jednorodzinnym i otoczeniem domów.

  Donice z drewna w ogródkach kawiarni i restauracji

  Wszystkie donice drewniane serii EL – te standardowe a szczególnie te produkowane na zamówienie rewelacyjnie sprawdzają się w branży HORECA.

  Aranżacje ogródków restauracyjnych czy kawiarnianych stają się łatwe i przyjemne. Seria EL jest ciągle produkowana od 2000 roku, dlatego nie ma obawy o brak dostępności gdy przyjdzie potrzeba wymiany lub uzupełnienia.

  Setki lokali gastronomicznych kupiły nasze drewniane donice i Wszyscy są bardzo zadowoleni. Zapraszamy do kontaktu z działem B2B, który sprawnie przygotuje ofertę skrojoną pod Twój lokal.

  Kontakt dla Twojego regionuAktywna mapa obsługi

  Wybierz swoją okolicę - Regionalny opiekun czeka na Ciebie

  DS KP LU LB MZ MA OP PK PD PM WN WP ZP LD SL SK

  © 2024 Dombal – Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Strona chroniona reCAPTCHA. Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.