JAK MONTOWAĆ ELEWACJE

2016-08-04

Elewację drewnianą możemy zamontować do każdego rodzaju podłoża nośnego konstrukcyjnie. Dostępne są różne systemy montażowe do elewacji.

Montaż za pomocą wkrętów fasadowych, bądź na niewidocznym systemie łączeń, wykonujemy do rusztu drewnianego lub metalowego. Przy doborze rusztu drewnianego preferuje się ten sam gatunek drewna, bądź tożsamy, co docelowa fasada.

Jeżeli fasada będzie wykonana z drewna iglastego (świerk, sosna, modrzew) to podkonstrukcja także powinna zostać użyta z tych gatunków. Jeśli drewno egzotyczne, to również ta sama zależność, czyli nie mieszamy gatunków. W przypadku kompozytu zaleca się użycie twardego drewna impregnowanego ciśnieniowo.

Jeżeli wymaga tego układ elewacji, bądź warunki montażowe, wykorzystuje się ruszt krzyżowy czyli łaty oraz kontr łaty, które mocujemy prostopadłe do kierunku ułożenia desek. To także dobry sposób by uniknąć mostków cieplnych. Rozstaw i przekrój łat dopasowuje się do desek na elewacji oraz do grubości i szerokości izolacji. Przyjmuję się odległość ułożenie nie mniejszą niż 40 cm i nie większą niż 60 cm.

Jeżeli ocieplenie jest grube, ruszt można mocować na kotwach lub systemach opartych na długim kołku i dyblu. Izolacja pod elewację drewnianą może być wykonana z każdego dostępnego na rynku materiału izolacyjnego. Osłania się ją z zewnątrz paroprzepuszczalną wiatroizolacją, która chroni ją przed wilgocią z zewnątrz jednocześnie umożliwiając odparowanie pary wodnej.

© 2024 Dombal – Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona chroniona reCAPTCHA. Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.