BELKI DREWNIANE

2024-06-11

Belki drewniane to jeden z podstawowych elementów konstrukcyjnych w budownictwie.

Od setek lat belki drewniane są wykorzystywane jako cześć konstrukcji ścian a szczególnie dachów. Mimo upływu lat i wdrożenia nowych technologii budowlanych, belki konstrukcyjne nadal doskonale sprawdzają się przy wznoszeniu budynków.

Współcześnie dalej stosujemy belki drewniane, zmieniało się podejście do tego w jaki sposób są one stosowane na budowie.

Kiedyś powszechnie stosowano drewno tartaczne, mokre, z pod piły. Teraz odchodzi się od tej praktyki. Drewno powinno być suche i strugane a najlepiej klejone – drewno KVH lub drewno BSH.

Drewno jako surowiec został ten sam, funkcja się nie zmieniła. Zmieniła się produkcja, podejście i parametry.

Zmiana w produkcji i obróbce oraz certyfikacja czyli selekcja jakościowa powodują, że współczesne belki drewniane są znacznie bardziej wytrzymałe, pozwalaj budować dokładniej, są bardzie odporne na ogień.

Drewniane belki

Belki drewniane to materiał, który jest w stanie przenosić duże obciążenia.

Właśnie dlatego stanowią one element konstrukcyjny wielu domów i budynków. Zaletą stosowania drewna jako elementu konstrukcji jest jego lekkość i stabilność.

  • Drewno klejone to doskonały materiał do stropów, które będą narażone na duże obciążenia.
  • Drewno lite, np. kantówki możemy wykorzystać do budowy użytkowego poddasza.
  • Belka konstrukcyjna jest stosowana na krokwie, łaty, jętki czy inne elementy dachowe.

Dodatkowy efekt zastosowania drewnianych belek to elegancki charakter pomieszczenia, które jest ciepłe i przytulne.

Jedne z nich doskonale dopełnią wnętrza, drugie zaś stanowią element konstrukcji. Doskonale nadają się również na altany ogrodowe.

Drewno na dach

Belki stropowe drewniane

Belka stropowa drewniana powinna mieć odpowiednią wilgotność, która oscyluje w granicach 12-15%. Taki poziom zapewnia odpowiednią odporność i elastyczność materiału.

Drewniane stropy budowane z belek są dużo lżejsze niż rozwiązania z zastosowaniem materiałów ceramicznych czy żelbetonowych.

Belka konstrukcyjna C24

Belki drewniane na suficie

Drewniane belki na suficie można zostawić odsłonięte, wówczas ich funkcja jest dodatkowo estetyczna. Belki drewniane w salonie pasują do stylu tradycyjnego i budownictwa nowoczesnego.

Drewniane belki na suficie w salonie mogą być bardzo widowiskowym elementem dekoracyjnym pomieszczenia. Oczywiście tak wyeksponowane belki muszą być czyste, równe, pozbawione pęknięć, skręceń i naprężeń.

Już na etapie budowy, montażu trzeba zadbać o zabezpieczenie takich elementów. Warunkiem koniecznym jest wykorzystanie drewna wysokiej jakości, najlepiej drewna klejonego.

Belka stropowa drewniana

Belki drewniane 10×10

Drewniane belki na ścianę mogą być kwadratowe – patrz mur pruski. Do budowy i zastosowań przenoszących obciążenia poziome lepiej sprawdzają się belki drewniane o przekroju prostokątnym.

Belki drewniane 10×10 są popularne w tradycyjnym polskim budownictwie. Podobnie jest jeśli chodzi o belki drewniane 12×12. Nowoczesne podejście do budowania z drewna pozwala nam korzystać z całej masy inny przekrojów kantówek klejonych, które skutecznie zrealizują funkcje konstrukcyjne.

Dla przykładu deskowanie dachu całkowicie opiera się o belki drewniane tworzące więźbę dachową.

Deska szalunkowa jest montowana najczęściej do rusztu z belek drewnianych. Podstawą dla takich desek szalunkowych mogą być oczywiście wcześniej wspomniane belki drewniane 10×10.

Moglibyśmy jeszcze długo wymieniać ich zastosowania.

Sprawdź jaką ofertę możemy przygotować na Twoją budowę w zakresie belek drewnianych czy innych konstrukcji dachowych.

Belka konstrukcyjna

© 2024 Dombal – Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona chroniona reCAPTCHA. Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.