RODZAJE PODŁÓG

2016-09-02

Podłoga to element w dużym stopniu decydujący o wyglądzie całego wnętrza. Ze względu na to, że podłoga ma służyć przez wiele lat, powinna być przede wszystkim trwała, praktyczna, łatwa w konserwacji i estetyczna.

Dobór podłogi powinniśmy uzależnić od przeznaczenia pomieszczenia oraz intensywności jego użytkowania. Najbardziej popularnymi rodzajami podłóg są podłogi z drewna, podłogi laminowane, płytki ceramiczne oraz wykładziny.

Podłogi drewniane od wielu lat nie tracą na popularności. Ceni się je przede wszystkim za trwałość, naturalny wygląd oraz zróżnicowaną kolorystykę i rysunek. Stosując specyficzne techniki obróbki drewna takie jak strukturyzacja, postarzanie i patynowanie można uzyskać podłogi niepowtarzalne, unikatowe.

Na rynku możemy spotkać kilka rodzajów podłóg drewnianych:

  • Parkiet tradycyjny – są to deszczułki podłogowe łączone ze sobą na pióro i wpust. Parkiet tradycyjny najczęściej występuje w grubościach od 16 do 22 mm, szerokościach od 50 do 70 mm i długościach od 20 do 50 cm. Dzięki rozróżnieniu na deszczułki lewe i prawe można komponować z niego różne wzory.
  • Parkiet lamelowy – są to deszczułki bez pióra i wpustu montowane na styk. Występuje w grubościach od 12 do 22 mm, szerokościach od 50 do 70 mm i długościach od 20 do 50 cm. Tak jak w przypadku parkietu tradycyjnego można z niego komponować wzory.
  • Mozaika – składa się z elementów różnej wielkości przyklejonych na siatkę według wzoru np. jodełki, cegiełki czy szachownicy. Grubość jednego elementu może mieć od 10 do 15 mm, a wymiary zewnętrzne mogą wynosić 320 x 640 mm.
  • Mozaika przemysłowa – jest to parkiet, w którym wąskie elementy układane na sztorc łączone są ze sobą taśmą klejącą tworzą płyty o wymiarach np. 280 x 280 mm. Po przyklejeniu mozaiki do wylewki taśmę się zrywa. Ze względu na dużą wytrzymałość ten rodzaj podłogi drewnianej polecany jest do wnętrz o dużym natężeniu ruchu.
  • Deski podłogowe – są to deski łączone ze sobą na pióro i wpust. Występują w grubościach od 16 do 26 mm, szerokościach od 90 do 250 mm i długościach od 60 do 300 cm. Deski tego rodzaju stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Świetnie komponują się w każdym wnętrzu od rustykalnego po nowoczesne.
  • Podłogi warstwowe – są to deski o specyficznej budowie dedykowane ogrzewaniu podłogowemu. Występują w postaci parkietu jak i desek podłogowych. Podłoga warstwowa zbudowana jest z dwóch lub trzech warstw. Do jej produkcji używa się naturalnego drewna, jednak tylko warstwa wierzchnia jest pokryta drewnem z gatunków szlachetnych. Warstwa ta może mieć od 2,5 do 4 mm. Warstwy spodnie wykonane są z drewna iglastego klejonego naprzemiennie co w znacznym stopniu ogranicza skurcz i pęcznienie drewna pod wpływem zmiennej wilgotności. Warstwa zewnętrzna, czyli ta z drewna szlachetnego, może mieć różny układ – jednolamelowy podobny do deski litej i wielolamelowy (dwu lub trzy) wyglądem przypominający klepki parkietu.

Wszystkie podłogi drewniane standardowo po ułożeniu wymagają dalszego wykończenia, czyli cyklinowania i zabezpieczenia powierzchni lakierem, olejem lub olejowoskiem. Jednakże w przypadku parkietu tradycyjnego, deski litej i deski warstwowej można zakupić podłogi już wykończone – poddane rozmaitym zabiegom wpływającym na ich wygląd.

Powierzchnia desek może być szczotkowana, czyli dająca efekt postarzenia przez podkreślenie naturalnej struktury drewna, a krawędzie desek mogą być fazowane. Fazowanie podkreśla podział powierzchni podłogi na poszczególne deski.

Deski mogą być poddawane procesom barwienia poprzez bejce i olejowoski. Można wtedy uzyskać szeroką paletę barw od białej poprzez różne odcienie brązu i szarości, aż po czarny. W przypadku niektórych gatunków drewna kolor możemy modyfikować poprzez procesy chemiczne i mechaniczne. Dąb możemy poddać tzw. wędzeniu, dzięki czemu zmieni on barwę na brązową, natomiast jesion lub sosnę możemy poddać procesowi termowania dzięki czemu drewno również nabierze brązowego koloru. Jeżeli poddamy deski procesowi ługowania osiągniemy efekt wyszorowanej deski do białości. Modne jest również celowe niszczenie mechaniczne powierzchni desek dające efekt podłogi kilkusetletniej. Może to być wykonanie delikatnych rys, wgnieceń, a nawet otworów przypominających ślady korników.

Wybierając podłogi drewniane szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ich twardość, gdyż ma to bezpośrednie przełożenie na trwałość. Na rynku możemy znaleźć podłogi z gatunków rodzimych o dużej twardości, jak dąb czy jesion ale dobrym wyborem będzie również świerk skandynawski czy modrzew syberyjski. Dużo bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie ale jednocześnie droższe są podłogi z gatunków drzew egzotycznych jak merbau, teak, iroko, jatoba czy ipe/lapacho. Pamietajmy o tym, że podłogi drewniane wymagają fachowego montażu i okresowych zabiegów konserwujących.

Podłogi laminowane, czyli popularne panele podłogowe, charakteryzują się dużym wyborem dekoru oraz łatwością montażu. Ich powierzchnia może imitować wiele powierzchni takich jak drewno, kamień, metal czy płytki ceramiczne. Podłogi laminowane występują w różnych klasach ścieralności od AC1 do AC6. Im wyższa klasa tym panel ma lepszą odporność na ścieranie. Poszczególne panele łączone są ze sobą za pomocą tzw. zamka.

Do domu zazwyczaj wybiera się panele o średniej ścieralności od AC3 do AC4. Panele o ścieralności AC5 i AC6 przeznaczone są do pomieszczeń o zwiększonym natężeniu ruchu, jak budynki użyteczności publicznej czy biura.

W przeciwieństwie do podłóg drewnianych montaż podłogi laminowanej można wykonać samemu.

Płytki ceramiczne od lat stosowane są w łazienkach, kuchniach czy salonach. Niezliczona ilość wzorów, kolorów i kształtów czyni je jednym z najpopularniejszych pokryć podłogowych. Dzięki tej różnorodności można je dopasować do każdego wnętrza i, tak jak panele, posiadają różne klasy ścieralności i twardości. Są łatwe w utrzymaniu. Wymagają fachowego montażu.

Wykładziny podłogowe to rozwiązanie szybkie, a przy dobrej sprawności manualnej, nie wymagające fachowego montażu. Są dostępne w wielu kolorach i deseniach. Wykładzina dywanowa jest miękka i ciepła. Dodaje pomieszczeniu przytulności i dobrze tłumi dźwięki. Niestety trudno utrzymać ją w czystości szczególnie, kiedy w domu znajdują się zwierzęta. Wykładzina elastyczna to następca popularnego przed laty linoleum. Występuje w wielu wzorach i kolorach. Jest łatwa w czyszczeniu i utrzymaniu. Pamiętajmy, że wykładziny należy układać na równych powierzchniach.

Mnogość dostępnych podłóg, ich rodzaje, kolory i desenie sprawiają, że każdy wybierze cos dla siebie. Pamiętajmy jednak, że podłogę wybieramy na lata, dlatego róbmy to rozsądnie i w taki sposób, aby pasowała do charakteru danego wnętrza.

Strona chroniona reCAPTCHA. Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

© 2024 Dombal – Wszelkie prawa zastrzeżone.