KONSERWACJA PODŁOGI DREWNIANEJ

2016-09-02

Podłogi drewniane poddawane są nieustannie naciskom, naprężeniom fizycznym oraz ulegają ścieraniu. Dlatego właśnie nie jest łatwo zadecydować, jaki rodzaj powłoki wykończeniowej będzie najlepszy dla naszej podłogi.

Podłogi pokryte lakierem

Lakier tworzy odporną, twardą i całkiem zamkniętą warstwę. Chroni on przed codziennym ścieraniem i zarysowaniami. Z czasem jednak sam lakier zużywa się, a pęknięcia, rysy i plamy robią się coraz bardziej widoczne. Powyższe uszkodzenia przyczyniają się do przesiąkania wilgoci i wnikania w głąb drewna. Naruszona powłoka lakieru nie spełnia już swojej funkcji ochronnej i przede wszystkim wygląda bardzo niekorzystnie. Wówczas przywrócenie 100% jakości powierzchni wymaga całkowitej renowacji ( cyklinowanie i ponowne lakierowanie)

Tradycyjne powłoki olejowe

Stosując powłoki olejowe zachowujemy naturalny wygląd drewna podkreślając jedynie jego kolorystykę. W przeciwieństwie do lakieru oleje nie tworzą twardej powłoki na powierzchni, zaś wnikają w głąb drewna, zabezpieczając je w całym przekroju. Zaolejowana powierzchnia niszczy się o wiele szybciej niż lakier, jednak jej regularna konserwacja (czyszczenie i olejowanie) jest o wiele łatwiejsza, gdyż pomijamy etap szlifowania podłogi.

Złotym środkiem wydaje się być wosk twardy olejny . Połączenie olejów i wosków chroni drewno od środka tworząc jednocześnie zewnętrzną powłokę, chroniącą podłogę przed zabrudzeniem. Tak zabezpieczona powierzchnia podłogi zużywa się zdecydowanie wolniej niż w przypadku tradycyjnych olejów. Umożliwia to nam zredukowanie częstotliwości zabiegów pielęgnacyjnych, pozwalając jednocześnie uniknąć szlifowania zewnętrznej warstwy nawierzchni. Stosowanie wosków twardych olejnych daje nam optymalny poziom ochrony, z zachowaniem naturalnego wyglądu naszej podłogi.

Strona chroniona reCAPTCHA. Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

© 2024 Dombal – Wszelkie prawa zastrzeżone.