JAK ZBUDOWAĆ TARAS?

2016-02-26

Chcesz zbudować taras z drewna? To bardzo dobra decyzja. W tej sekcji postaramy się przybliżyć Ci najistotniejsze kwestie związane z konstruowaniem tarasów.

Budowa tarasu z desek tarasowych

Przed przystąpieniem do budowy tarasu należy wszystko dokładnie zaplanować aby uniknąć niespodzianek w trakcie montażu. Konstrukcja tarasu drewnianego to nie tylko deski tarasowe.

Zanim rozpoczniesz budowę tarasu drewnianego przeczytaj ten artykuł, w którym omawiamy wszystkie etapy od wyboru rodzaju drewna po mocowanie desek tarasowych.

Jakie drewno wybrać na taras drewniany?

Kryterium wyboru drewna tarasowego może być jego uroda, barwa drewna czy rysunek, jak również jego cena, łatwość pielęgnacji lub wytrzymałość.

Nie bez wpływu na nasz wybór drewna na taras pozostają również trendy, moda, albo to, co polecają sąsiedzi. Możemy jednak skorzystać z rad specjalistów.

Najtańsze deski tarasowe są wykonane z drewna świerkowego, najlepszy stosunek ceny do jakości ma mają deski tarasowe z modrzewia syberyjskiego a najtwardsza będzie drewno egzotyczne Bangkirai. Najłatwiejsza w eksploatacji będzie deska tarasowa z kompozytu (połączenie drewna z PVC).

Jaką grubość deski tarasowej wybrać?

Ze względu na charakterystykę drewna do budowy tarasów warto wybierać deski grube i wąskie. Od przekroju deski będzie zależeć trwałość powierzchni tarasu.

Naszym zdaniem dla większości gatunków maksymalna szerokość desek tarasowych to 145/150 mm a minimalna grubość to 21 mm. Oczywiście nie należy przesadzać, ponieważ deska (czy to jest jeszcze deska, czy już kantówka?) o wymiarach 140 mm x 120 mm będzie pracowała z ogromną siłą i może okazać się, że tej pracy nie opanujemy żadnym systemem montażowym.

Rozsądny stosunek szerokości do grubości deski to około od 1:3 do 1:6. Ma tu zastosowanie zasada, że „im mocniejsze/twardsze jest drewno tarasowe, tym ten stosunek może być mniejszy” np. drewno egzotyczne Bangkirai jest drewnem gęstym, bardzo trwałym i wytrzymałym. Przy użyciu tego drewna można konstruować tarasy przy stosunku grubości do szerokości 1:5,8. Świerk polski impregnowany ciśnieniowo jest drewnem miękkim, mniej wytrzymałym i przy tarasach z tegoż surowca, stosunek grubości do szerokości powinien wynieść 1:4,3.

Miejsce budowy tarasu drewnianego

Wylewka betonowa? Płyty betonowe? Kostka brukowa?

W tym miejscu musimy sprawdzić relację konstrukcji tarasu do pozostałych elementów budynku, takich jak okna, progi, elewacja, rynny itd. Pamiętajmy, że w przypadku większości tarasów drewnianych minimalna wysokość całej konstrukcji (legary tarasowe i deski) to 10 cm. Jeśli więc planujemy drewniany taras na gotowej wylewce betonowej to jego powierzchnia użytkowa nie powinna kolidować z innymi elementami otoczenia; otwieraniem okien balkonowych, etc.

Gdy budujemy taras na wylewce betonowej bądź na płytkach, najpierw instalujemy kątowniki, do których później mocujemy legary.

Jeżeli konstruujemy taras bezpośrednio na gruncie, możemy to zrobić za pomocą kotew wbijanych w ziemię, do których mocujemy legary. Gdy budynek jest nowy, grunt ma tendencje do opadania: kotwy należy w takich przypadkach zabetonować. Zamiast kotew możemy ułożyć na gruncie płytki betonowe, do których następnie mocujemy kątowniki.

Kształt tarasu drewnianego

Projektując kształt – obrys tarasu, należy uwzględnić jego wysokość nad gruntem, trawnikiem czy ścieżką ogrodową.

Podejmujemy decyzję dotyczącą ewentualnych stopni wejściowych na taras: jeśli wysokość tarasu wynosi powyżej 20 cm ponad powierzchnię ogrodu, wskazane jest wybudowanie stopni, ułatwiających nam praktyczne korzystanie z konstrukcji.

Na tym etapie decydujemy również o układzie desek tarasowych: równoległym, prostopadłym czy pod kątem do budynku.

Planując układ desek należy pamiętać, iż nasz taras musi mieć tzw. „spadek”, umożliwiający odpływ wody w czasie deszczu. Deskę należy więc kłaść „zgodnie z ryflem” tj. tak aby wyżłobienia widoczne na desce tarasowej służyły jako leje odprowadzające wodę w kierunku zgodnym ze spadkiem tarasu.

Legary tarasowe

Na podstawie wybranego sposobu ułożenia deski na tarasie, ustalamy schemat instalacji legarów tarasowych.

Legary tarasowe powinny być układane w odstępie około 50 cm. Ta zasada jest istotna bez względu na wybrany system montażowy.

Legary konstrukcyjne mocujemy do kątowników. Na tym etapie bardzo ważne jest odpowiednie wypoziomowanie legarów, tak żeby deski tarasowe miały lekki spadek, zawsze wzdłuż desek. Spadek ten zapewnia odpływ wody z tarasu.

Na tak ułożonych legarach możemy montować deski tarasowe.

Montaż desek tarasowych

Deski tarasowe mocujemy w odstępach około 4mm. Odstęp między deskami pozwala drewnu swobodnie pracować.

Deski przytwierdzamy do legarów za pomocą wkrętów ze stali nierdzewnej, w odległości co pół metra.

Dobrze jest wcześniej rozciągnąć linki po całej szerokości tarasu, tak, aby wkręty tworzyły równą linię.

Deski przycinamy dopiero po zamontowaniu wszystkich elementów tarasu, co daje nam ostateczną pewność, że wszystkie deski będą równej długości.

Wykończenie desek tarasowych

Każda budowa tarasu drewnianego powinna się zakończyć olejowaniem powierzchni tarasu. Olej do desek tarasowych zabezpiecza drewno przed działaniem wody i promieni UV. Zaolejowana deska tarasowa jest odporna na warunki atmosferyczne.

© 2024 Dombal – Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona chroniona reCAPTCHA. Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.