JAK ZBUDOWAĆ TARAS?

2016-02-26

Chcesz zbudować taras z drewna? To bardzo dobra decyzja. W tej sekcji postaramy się przybliżyć Ci najistotniejsze kwestie związane z konstruowaniem tarasów.

Wybieramy drewno na taras

Kryterium wyboru drewna tarasowego może być jego uroda, barwa drewna czy rysunek, jak również jego cena, łatwość pielęgnacji lub wytrzymałość.

Nie bez wpływu na nasz wybór drewna na taras pozostają również trendy, moda, albo to, co polecają sąsiedzi. Możemy jednak skorzystać z rad specjalistów.

Obiektywnie największą urodą odznaczają się deski tarasowe z jesionu i cumaru.

Najtańszą deską tarasową będzie świerk polski natomiast zdecydowanie najtrwalszy modrzew i bangkirai. Najłatwiejszy w eksploatacji zaś kompozyt (połączenie drewna z PVC).

Wybieramy wymiary deski tarasowej

Ze względu na charakterystykę drewna do budowy tarasów warto wybierać deski grube i wąskie.

Naszym zdaniem dla większości gatunków maksymalna szerokość desek tarasowych to 145/150 mm a minimalna grubość to 21 mm. Oczywiście nie należy przesadzać, ponieważ deska (czy to jest jeszcze deska, czy już kantówka?) o wymiarach 140 mm x 120 mm będzie pracowała z ogromną siłą i może okazać się, że tej pracy nie opanujemy żadnym systemem montażowym.

Rozsądny stosunek szerokości do grubości deski to około od 1:3 do 1:6. Ma tu zastosowanie zasada, że „im mocniejsze/twardsze jest drewno tarasowe, tym ten stosunek może być mniejszy” np. bangkirai jest drewnem gęstym, bardzo trwałym i wytrzymałym, a więc przy użyciu bangkiraia można konstruować tarasy przy stosunku grubości do szerokości 1:5,8. Świerk polski impregnowany ciśnieniowo jest drewnem miękkim, mniej wytrzymałym i przy tarasach z tegoż surowca, stosunek grubości do szerokości powinien wynieść 1:4,3.

Analizujemy miejsce budowy

Taras na wylewce betonowej czy montowany w gruncie?

W tym miejscu musimy sprawdzić relację konstrukcji tarasu do pozostałych elementów budynku, takich jak okna, progi, elewacja, rynny itd. Pamiętajmy, że w przypadku większości tarasów drewnianych minimalna wysokość całej konstrukcji (legary tarasowe i deski) to 10 cm. Jeśli więc planujemy drewniany taras na gotowej wylewce betonowej to jego powierzchnia użytkowa nie powinna kolidować z innymi elementami otoczenia; otwieraniem okien balkonowych, etc.

Gdy budujemy taras na wylewce betonowej bądź na płytkach, najpierw instalujemy kątowniki, do których później mocujemy legary.

Jeżeli konstruujemy taras bezpośrednio na gruncie, możemy to zrobić za pomocą kotew wbijanych w ziemię, do których mocujemy legary. Szczególnie, gdy budynek jest nowy, grunt ma tendencje do opadania: kotwy wobec tego należy w takich przypadkach zabetonować. Zamiast kotew możemy ułożyć na gruncie płytki betonowe, do których następnie mocujemy kątowniki.

Kształt tarasu

Projektując kształt – obrys tarasu, należy uwzględnić jego wysokość nad gruntem, trawnikiem czy ścieżką ogrodową.

Podejmujemy decyzję dotyczącą ewentualnych stopni wejściowych na taras: jeśli wysokość tarasu wynosi powyżej 20 cm ponad powierzchnię ogrodu, wskazane jest wybudowanie stopni, ułatwiających nam praktyczne korzystanie z konstrukcji.

Na tym etapie decydujemy również o układzie desek tarasowych: równoległym, prostopadłym czy pod kątem do budynku.

Planując układ desek należy pamiętać, iż nasz taras musi mieć tzw. „spadek”, umożliwiający odpływ wody w czasie deszczu. Deskę należy więc kłaść „zgodnie z ryflem” tj. tak aby wyżłobienia widoczne na desce tarasowej służyły jako leje odprowadzające wodę w kierunku zgodnym ze spadkiem tarasu.

Legary tarasowe

Na podstawie wybranego sposobu ułożenia deski na tarasie, ustalamy schemat instalacji legarów tarasowych.

Legary tarasowe powinny być układane w odstępie około 50 cm. Ta zasada jest istotna bez względu na wybrany system montażowy.

Legary mocujemy do kątowników. Na tym etapie bardzo ważne jest odpowiednie wypoziomowanie legarów, tak, aby później mocowane deski miały lekki spadek, zawsze wzdłuż desek. Spadek ten zapewnia odpływ wody z tarasu.

Mocowanie desek

Deski mocujemy w odstępach około 4mm. Taki zabieg pozwala drewnu swobodnie pracować.

Deski przytwierdzamy do podłoża najlepiej dwoma wkrętami, w odległości co pół metra.

Dobrze jest wcześniej rozciągnąć linki po całej szerokości tarasu, tak, aby wkręty tworzyły równą linię.

Deski przycinamy dopiero po zamontowaniu wszystkich elementów tarasu, co daje nam ostateczną pewność, że wszystkie deski będą równej długości.

© 2024 Dombal – Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona chroniona reCAPTCHA. Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.