BUDUJEMY TARASY NA GRUNCIE

2016-02-26

Drewno nie może mieć bezpośredniej styczności z gruntem. Nawet drewno egzotyczne, chociaż nam nie zbutwieje, to w wyniku dużego zawilgocenia gruntu może bardzo silnie zapracować, wypaczyć się. Dlatego konstrukcję drewnianą należy podnieść. Wybieramy sposób posadowienia tarasu i w zależności od wysokości tarasu jaką chcemy mieć wynikową używamy odpowiedniego mocowania.

Jak zamontować taras na gruncie?

Budowa tarasu na gruncie wymaga w pierwszej kolejności ustalenia wysokości powierzchni tarasu. W zależności od docelowej wysokości tarasu nad poziomem terenu można wykorzystać rożne sposoby montażu. Przygotowanie podłoża i wykonanie podbudowy tarasu na gruncie to pierwszy i najważniejszy krok. Należy zastosować odpowiednie materiały i odpowiednio je zabezpieczyć aby zapewnić trwałość tarasu.

Wysoki taras na gruncie

Taras na kotwach wbijanych w ziemię

Kotwy są skonstruowane tak, że można do nich zamocować dowolnej długości kantówki, które dadzą nam pożądaną wysokość tarasu. Następnie do boku kantówek, za pomocą wkrętów do drewna, mocujemy legary, jest to rozwiązanie prostsze gdyż daje nam to łatwość wypoziomowania tarasu. Jeżeli byśmy chcieli montować legary do kantówek od góry, kantówki już wcześniej musiałyby być odpowiednio przycięte i wypoziomowane. Na tak zamontowanych legarach możemy montować deski tarasowe.

Można też wykorzystać kotwy przykręcane do kostki brukowej lub do płyt betonowych.

https://dombal.com.pl/wp-content/uploads/2016/02/Budowa-tarasu-na-kotwach-wbijanych.webp

Niski taras na gruncie

Taras na kotwach wbijanych w ziemię z regulacją

Legary mocujemy bezpośrednio do kotew. Kotwy posiadają regulację wysokości. Następnie przystępujemy do montażu nawierzchni tarasu z desek drewnianych.

Budowa tarasu na kotwach regulowanych

Bloczki betonowe lub słupki betonowe

Możemy też na gruncie położyć bloczki betonowe (lub płyty betonowe), do nich przymocować kątowniki, na których następnie wypoziomujemy legary. Jest to dobre rozwiązanie gdy grunt jest stabilny i nie będzie się zapadał.

W nowych budynkach, przy okresach roztopów grunt ma czasem tendencję do opuszczania się. W takiej sytuacji należy wykonać montaż tarasu na betonowych słupkach.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą tarasów drewnianych.

Budowa tarasu na bloczkach betonowych

Taras na gruncie - wykończenie nawierzchni tarasu

Budowa tarasu na gruncie wymaga dokładnego zabezpieczenia nawierzchni tarasu. Ze względu na dużą wilgotność gleby taras na gruncie jest bardziej narażony na gnicie, pleśnie i grzyby.

Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża i zaimpregnowanie najistotniejszych elementów tarasu: desek tarasowych i legarów.

Taras drewniany, oprócz impregnacji wszystkich elementów drewnianych, wymaga olejowania nawierzchni tarasu. Dzięki temu będzie odporny na warunki atmosferyczne. W zależności od typu nawierzchni stosuje się dedykowane oleje – inny olej stosuje się do drewna egzotycznego a inny do świerku. Warstwa oleju ma na celu zabezpieczenie powierzchni tarasu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ważne jest też zabezpieczenie krawędzi tarasu.

Drewniany taras będzie wymagał okresowej konserwacji. Woda opadowa będzie z czasem wypłukiwać warstwę oleju. Taras na gruncie z desek kompozytowych jest łatwiejszy w utrzymaniu ale też materiał do jego wykonania może być droższy od tarasu drewnianego.

Prawidłowe wykonanie nawierzchni tarasu jest kluczowe dla zapewnienia trwałości i estetyki tarasu. Taras wentylowany (taras uniesiony) zapewnia odprowadzenie nadmiaru wilgoci z pod tarasu co przekłada sią na trwałości konstrukcji.

Taras na gruncie - inne materiały

Taras na gruncie można również wykonać z:

  • płyt betonowych
  • płyt tarasowych
  • kostki brukowej
  • płytek ceramicznych na wylewce

Takie wykończenie tarasu gwarantuje jego trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Decydując się na taras betonowy lub taras z kostek brukowych nie będziemy go mogli unieść aby na przykład zgrać wysokość tarasu z progiem drzwi tarasowych. W przypadku tarasu z betonu nie ma też możliwości wykonania odpowiedniej wentylacji, od której zależy trwałość tarasu. Dodatkowo, kostka brukowa może z czasem się zapadać po tym jak deszcz wypłucze drobny piasek.

© 2024 Dombal – Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona chroniona reCAPTCHA. Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.