WILGOTNOŚĆ W CHWILI MONTAŻU

2016-02-26

Drewno należy montować, o ile jest to oczywiście możliwe, przy wilgotności równej oczekiwanej wilgotności równoważnej. Chodzi o to, aby późniejsza zmiana wilgotności była niewielka. Drewno poniżej wilgotności 30% stale dąży do stanu równowagi pomiędzy własną wilgotnością a otoczeniem.

Zależnie od zmian wilgotności powietrza w otoczeniu, woda jest przez drewno pochłaniana lub oddawana. W ciągu dłuższego czasu ustala się pewien poziom wilgotności drewna odpowiadający równowadze z wilgotnością powietrza z otoczenia. Jest to wilgotność równoważna. Mówimy wtedy, że drewno osiągnęło stan powietrzno-suchy. Np. dla drewna świerkowego przy temperaturze 20 stopni Celsjusza, wilgotności powietrza 65%, wilgotność równoważna drewna to ok 13%. Dlatego dla drewna budowlanego o drewnie suchym mówimy gdy drewno ma wilgotność poniżej 20%. Dlatego elementy z drewna litego montuje się najczęściej przy takiej wilgotności i jest to zgodne z normami budowlanymi.
Jeżeli korzystamy z drewna klejonego, którego wilgotność produkcyjna wynosi ok 10-12%, kłopoty ze zmianą wilgotności raczej nie występują.

Strona chroniona reCAPTCHA. Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

© 2024 Dombal – Wszelkie prawa zastrzeżone.