WILGOTNOŚĆ W CHWILI MONTAŻU

2016-02-26

Drewno należy montować, o ile jest to oczywiście możliwe, przy wilgotności równej oczekiwanej wilgotności równoważnej. Chodzi o to, aby późniejsza zmiana wilgotności była niewielka.

Higroskopijność drewna pozwala na naturalną regulację poziomu wilgotności w pomieszczeniach, co przyczynia się do stabilnego mikroklimatu. Drewno poniżej wilgotności 30% stale dąży do stanu równowagi pomiędzy własną wilgotnością a otoczeniem. Jego wilgotność wpływa na zdolność drewna do wchłaniania wilgoci oraz na ogólne właściwości materiału.

Wilgotność drewna

Zależnie od zmiany wilgotności względnej powietrza w otoczeniu, woda jest przez drewno pochłaniana lub oddawana. W wyniku wchłaniania wody z powietrza przez drewno budowlane może dojść do jego pęcznienia. Duża wilgotność drewna sprzyja rozwojowi grzybów.

W ciągu dłuższego czasu ustala się pewien poziom wilgotności drewna odpowiadający równowadze z wilgotnością otoczenia. Stopień nasiąkliwości zależy od porowatości drewna i jego gęstości. W zależności od gatunku drewna stopień pochłaniania wilgoci może być różny. Na przykład suche drewno świerkowe będzie szybciej wchłaniać wilgoć niż drewno egzotyczne Bangkirai.

Pomiar wilgotności drewna

Poziomu wilgotności drewna można mierzyć metodami suszarkowo-wagową i elektrometryczną, które różnią się wymaganiami co do próbek.

Prawidłowa wilgotność drewna jest kluczowa dla jakości materiału budowlanego oraz sposobów jej pomiaru. Dla drewna budowlanego o drewnie suchym mówimy gdy drewno ma wilgotność poniżej 20%.

Aby sprawdzić wilgotność drewna, można użyć metod:

  • elektrometrycznej
  • suszarkowo-wagowej

Czym zmierzyć wilgotność drewna

Żeby zmierzyć wilgotność przed obróbką drewna lub w chwili zakupu można skorzystać z wilgotnościomierza do drewna. Jego działanie opiera się na pomiarze oporu elektrycznego. Przewodnictwo elektryczne zwiększa się wraz ze zwiększeniem wilgotności drewna. Badanie pomiaru wilgotności przeprowadza się poprzez wbicie końcówek wilgotnościomierza w drewno.

Właściwa wilgotność drewna do montażu

Wilgotne drewno może prowadzić do osłabienia konstrukcji i rozwoju grzybów. Z kolei zbyt suche drewno może ulegać uszkodzeniom mechanicznym.

Jaka powinna być wilgotność drewna do montażu?

Dla różnych gatunków drewna i w zależności od zastosowania przyjmuje się różne wartości wilgotności technicznej. Wilgotność techniczną drewna klasyfikuje się w zależności od jego użyteczności w budownictwie i stolarstwie. Wzrost wilgotności powoduje zmiany w przewodnictwie elektrycznym drewna, co jest użyteczne w pomiarach.

Dla drewna świerkowego przy temperaturze 20 stopni Celsjusza i wilgotności powietrza 65%, wilgotność techniczna drewna to ok 13%. W przypadku drewna klejonego około 10-12%.

© 2024 Dombal – Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona chroniona reCAPTCHA. Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.