CHARAKTERYSTYKA DREWNA ŚWIERKOWEGO

2016-02-26

Świerk to doskonały materiał na konstrukcje drewniane

Drewno świerkowe, bezpośrednio po sośnie zajmuje w Polsce drugie miejsce pod względem rozmiarów produkcji, a także pod względem wartości użytkowej drewna.

Ze względu na brak zabarwionej twardzieli, cały poprzeczy przekrój drewna jest biały i jasny. Drewno świerka jest lekkie i miękkie, posiada liczne, regularnie rozmieszczone sęki. Pomimo, że drewno świerkowe jest słabo żywiczne posiada dość duże pęcherze żywiczne. Słoje roczne są wyraźne, promienie rdzeniowe niewidoczne. Drewno świerkowe ma zapach żywicy.

Drewno świerkowe

Jest materiałem bardzo trwałym jeżeli stosujemy je w miejscach suchych i dobrze wentylowanych i przewiewnych. Nie zaleca się stosowania drewna świerkowego przy bezpośrednim kontakcie z gruntem. Iglaste drewno wielkoprzekrojowe ma tendencje do pęknięć, co jest jego cechą naturalną, przy czym należy pamiętać, że to właśnie świadczy o jego unikalności i naturalnym pięknie. Pękanie drewna nie obniża jego walorów konstrukcyjnych i jakościowych, gdyż uwzględnia się je w fazie projektowania konstrukcji.

Tarcica świerkowa

Z niej produkowane są deski, kantówki oraz inne elementy konstrukcyjne. Nasze kantówki i deski są starannie strugane, dzięki czemu są ładnie wykończone, gładkie i bez drzazg ponadto są fazowane na rogach – oznacza to, że mają ścięte kanty dzięki czemu elementy te mają bardziej estetyczny i ozdobny wygląd. Na specjalne zamówienie istnieje możliwość zamawiania kantówek z charakterystycznym ozdobnym wyobleniem na rogach. Kantówki zaokrąglone na rogach nadadzą bardzo oryginalnego i niepowtarzalnego charakteru każdej drewnianej konstrukcji ogrodowej.

Strona chroniona reCAPTCHA. Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

© 2024 Dombal – Wszelkie prawa zastrzeżone.