Drewno powinno się olejować, aby zabezpieczyć je przed niekorzystnym oddziaływaniem wilgoci i wody opadowej.
Olejowanie drewna powoduje również, że zwiększa się jego estetyczny wygląd, dzięki czemu drewno staje się materiałem bardziej szlachetnym i ozdobnym. Ponadto olej do drewna tarasowego chroni deski tarasowe przed niekorzystnym oddziaływaniem promieniowania UV.
Olejowanie drewna
Przygotowanie powierzchni drewnianej do olejowania
Przed rozpoczęciem olejowania drewna należy przygotować jego powierzchnię. Drewno należy oczyścić z zabrudzeń, usunąć wszystkie zanieczyszczenia.
Można użyć myjki ciśnieniowej do mycia powierzchni drewnianej, ale należy pamiętać o kilku sprawach:
- używaj małego ciśnienia wody
- nie używaj dyszy obrotowej
- przesuwaj dyszę myjki równomiernie wzdłuż desek
- zostaw powierzchnię drewna do wyschnięcia
Nakładanie oleju do drewna
Pamiętaj żeby zawsze dokładnie wymieszać olej do drewna przed przystąpieniem do pracy. Zawsze postępuj według zaleceń producenta oleju.
Olej do drewna nakładamy na suche, oczyszczone drewno. Olej rozprowadzamy po powierzchni za pomocą pędzla lub bawełnianej, czystej szmatki wzdłuż słojów. Nadmiar oleju pozostały w zagłębieniach należy zetrzeć po jednej godzinie. Po nałożeniu pierwszej warstwy zostaw olej do wyschnięcia na około 12 godzin. Po tym czasie możesz nałożyć druga warstwę oleju do drewna.
Zwykle nakłada się dwie warstwy oleju. Jeśli olejowane drewno jest stare i suche może wymagać kolejnych warstw.
Po położeniu ostatniej warstwy oleju należy odczekać od 12 do 24 godzin do wyschnięcia powierzchni drewnianych.
Zalety i wady olejowania drewna
Olejowanie drewna to podstawowy proces zabezpieczenia drewna przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Olej wnika głęboko w strukturę drewna i tworzy na jego powierzchni elastyczną powłokę. Ta powłoka to zabezpieczenie przed wchłanianiem wody.
Dzięki procesowi olejowania, drewno jest odpowiednio nawilżone i ma mniejszą tendencję do pękania.
Specjalne oleje z zawartością pigmentów zapewniają też efekt dekoracyjny i piękny wygląd powierzchni drewna. Dodatkowo, ciemne pigmenty zawarte w oleju zwiększają ochronę przed promieniami UV.
Drewno stosowane na zewnątrz będzie wymagało częstszej pielęgnacji niż to stosowane wewnątrz. Oznacza to, że proces olejowania drewna trzeba będzie powtarzać aby utrzymać powierzchnię w dobrym stanie. Olej stosowany na przykład na tarasie może się z czasem wypłukać w wyniku opadów deszczu i śniegu. Proces olejowania drewna tarasowego trzeba powtarzać przynajmniej raz do roku.
Wybór oleju - czym olejować drewno
Wybór oleju do drewna w dużej mierze zależy od gatunku drewna do zaolejowania.
Na rynku można znaleźć wiele produktów do zabezpieczania drewnianej powierzchni. Wiele z tych produktów ma w składzie naturalne składniki jak na przykład olej lniany lub inny olej roślinny.
Warto brać pod uwagę oleje, które mają w składzie składniki hamujące rozwój pleśni. Takie produkty wspomagają proces impregnacji drewna.
Olej do drewna - oferta Dombal
W naszej ofercie znajdziesz profesjonalne preparaty do olejowania drewna renomowanych, europejskich producentów:
- Remmers
- Owatrol
- Koopmans
Wśród produktów z naszej oferty są miedzy innymi:
- olej do drewna egzotycznego
- olej do drewna sosnowego i świerkowego
- olej do drewna modrzewiowego
- olej do thermo drewna
- olej do drewna dębowego
Jeśli masz wątpliwości jaki olej wybrać do olejowania powierzchni drewnianej to zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym.
Doradzimy jaki olej do drewna wybrać i jak go stosować. Wyjaśnimy również jak przeprowadzić konserwację i ponowne olejowanie tarasu po zimie.
Mamy wieloletnie doświadczenie montażowe konstrukcji drewnianych i ich zabezpieczania olejami i impregnatami. Nasze ekipy montażowe przeprowadzały olejowanie drewna setki razy dzięki czemu wiemy:
- jak olejować surowe drewno
- jak przeprowadzić konserwację i olejowanie powierzchni
- jak należy odpowiednio zabezpieczyć drewno za pomocą oleju