JAK OLEJOWAĆ DREWNO?

2016-02-26

Drewno powinno się olejować, aby zabezpieczyć je przed niekorzystnym oddziaływaniem wilgoci i wody opadowej.

Olejowanie drewna powoduje również, że zwiększa się jego estetyczny wygląd, dzięki czemu drewno staje się materiałem bardziej szlachetnym i ozdobnym. Ponadto olej do drewna tarasowego chroni deski tarasowe przed niekorzystnym oddziaływaniem promieniowania UV.

Olej do drewna nakładamy na suche, oczyszczone drewno

dwukrotnie miękkim pędzlem wzdłuż słojów, nadmiar oleju pozostały w zagłębieniach rozetrzeć po jednej godzinie. Odstępy pomiędzy warstwami powinny wynosić ok. jednej doby.

W takiej formie poleca się zabezpieczać deski tarasowe jak i meble ogrodowe z gatunków drewna egzotycznego: bangkirai, teak, cumaru itp.

Świerk polski, sosna karelska są podatne na ataki grzybów, szkodników, sinizny. Do tych gatunków drewna proponujemy zastosowanie impregnatu AidolGrund/Blauesperre (tylko bezbarwny) lub HK-Lasur (szeroka paleta barw). Zaleca się minimum dwukrotne nałożenie pędzlem, a dopiero po tych czynnościach nakładamy olej do drewna w dowolnym wybarwieniu postępując jak w przypadku gatunków egzotycznych.

W analogiczny sposób postępujemy w przypadku drewna dębowego, podatnego na powstawanie reakcji barwnych oleju z wymywanymi garbnikami zawartymi w drewnie.

Olejować można również inne gatunki drewna takie jak np. jesion, thermodrewno, czy też modrzew syberyjski.

Strona chroniona reCAPTCHA. Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

© 2024 Dombal – Wszelkie prawa zastrzeżone.