DESKI TARASOWE – PIELĘGNACJA

2016-02-26

Podstawowa pielęgnacja deski tarasowej polega na usuwaniu piachu, błota, czy też liści za pomocą szczotek lub odkurzaczy. W przypadku powstania trudniejszych do usunięcia zabrudzeń np. plam z napojów, do pielęgnacji deski można użyć wody pod odpowiednim ciśnieniem.

Taras drewniany zimą

W sezonie zimowym należy dbać o to, by na powierzchni tarasu nie powstawała cienka warstwa lodu, która może uszkodzić drewno. Zamarzająca bowiem na powierzchni tarasu i wewnątrz deski tarasowej woda, zwiększa swoją objętość, co może powodować pękanie desek. Zaleca się więc jak najczęstsze odśnieżanie tarasów. Jeżeli warstwa lodu już powstanie, nie należy posypywać jej solą lub stosować środków chemicznych. Co najwyżej można posypać lód piachem. Mogą jednak powstać drobne mechaniczne uszkodzenia wierzchniej warstwy drewna.

Deski tarasowe

Jeżeli były olejowane lub bejcowane, powłoki te mogą ulec starciu i/lub wypłukaniu przez opady atmosferyczne. Drewno twarde, a także drewno miękkie impregnowane ciśnieniowo nie wymaga stosowania dodatkowych środków zabezpieczających. Jeżeli jednak taras jest prawidłowo skonstruowany, posiada odstępy między deskami oraz odpowiednią przestrzeń pod deskami i podlega wobec tego ciągłej wentylacji przez powietrze, jego naturalna bardzo dobra wytrzymałość mechaniczna nie jest zagrożona.

Szarzenie drewna tarasowego

Pod wpływem promieniowania słonecznego wierzchnia warstwa drewna ulega utlenieniu, co można rozpoznać po tym, że drewno nabiera patynowo srebrnej barwy. Często jest to efekt pożądany, nadający drewnu szlachetnego wyglądu i charakteru. Jeżeli jednak nie odpowiada nam powstała pod wpływem słońca srebrzysta powłoka i chcemy zachować pierwotny kolor drewna, deski tarasowe można zabezpieczyć specjalnym olejami do tarasów. Proces olejowania należy powtarzać najlepiej przed i po sezonie letnim. Olej dodatkowo zmniejsza wnikanie wilgoci w deski tarasowe, przez co drewno jest stabilniejsze.

Jeżeli budujemy taras z drewna miękkiego, nie impregnowanego ciśnieniowo, dobrze jest zaimpregnować drewno przed montażem bezbarwnym lub zawierającym pigmenty środkiem impregnującym przeciwko grzybom, siniźnie i owadom.

© 2024 Dombal – Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona chroniona reCAPTCHA. Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.