Właściwy dobór materiału, odpowiednia grubość deski, oraz wykonanie odpowiedniej impregnacji elewacji drewnianej, to wszystko są niezbędne elementy, które sprawią, że dom nie tylko będzie ozdobą o szlachetnym charakterze, ale przede wszystkim ciepłym i bezpiecznym miejsce dla rodziny. Szerokie spektrum zastosowania oraz bardzo wysokie standardy izolacyjne czynią z szalówki drewnianej wiodący materiał na wykończenie fasad budynków.
Deski elewacyjne są suszone, stabilne mechanicznie, profesjonalnie strugane i heblowane – daje to gwarancję najwyższej jakości, którą docenisz nawet po wielu latach użytkowania.
Deska szalówka posiada optymalny stopień wysuszenia (12% wilgotności), przez co ograniczone do minimum jest ryzyko odkształcania. Szalówka pakowana jest w folię termokurczliwą, która utrzymuje odpowiednią wilgotność desek, chroni je podczas transportu i magazynowania, oraz promieniami UV. Szeroki wybór standardowych profili, oraz możliwość produkcji na zamówienie, pozwala dopasować elementy do bryły architektonicznej budynku.
Szalówka drewniana - jaki gatunek drewna wybrać?
Na drewnianą oblicówkę stosuje się najczęściej lokalne gatunki drewna, o których wiadomo, jak zachowają się pod wpływem czynników atmosferycznych, jak będą się starzeć, czy wreszcie jak należy je konserwować. O popularności materiałów wykończeniowych z drewna iglastego decyduje również atrakcyjna i dużo niższa, niż w przypadku drewna egzotycznego cena.
Świerk skandynawski
Drewno świerkowe jest wytrzymałe na obciążenia, dzięki dużej zawartości żywicy stosunkowo trwałe, a także łatwe w obróbce. Ponadto jest to drewno mało kurczliwe, dobrze się barwi i jest odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Deska szalówka z drewna świerkowego to produkt bardzo popularny ze względu na jego dostępność i stosunkowo niską cenę. Ta deska elewacyjna pióro wpust jest często stosowana jako podbitka lub boazeria.
Świerk skandynawski ma jasny kolor z lekko żółtawym zabarwieniem, dlatego nazywany jest drewnem białym. Przewyższa on krajowy surowiec ładniejszą fakturą, mniejszą ilością sęków, co zapewnia mu większą wytrzymałość.
Modrzew syberyjski
Dużą popularnością cieszy się także drewno modrzewia syberyjskiego, uważane za jedno z lepszych i trwałych gatunków iglastych.
Jest wytrzymałe, twarde, o pełnej złocisto-miodowej, miejscami czerwonawej barwie. Deski szalunkowe z modrzewia syberyjskiego są łatwe w obróbce, charakteryzują się małą kurczliwością i nie wykazują skłonności do pęknięć i paczenia się. Cechuje je wysoka wytrzymałość i dobra naturalna odporność na grzyby i przebarwienia.
Ruszt drewniany
Deski elewacyjne montuje się na ściany szkieletowe, oraz murowane, do konstrukcji nośnej zwanej rusztem. Łaty konstrukcyjne z drewna sosnowego lub drewna świerkowego mają za zadanie nie tylko udźwignąć ciężar desek elewacyjnych, ale również przenieść na ścianę obciążenia wynikające z siły wiatru, oraz z siły pracującego drewna. Dlatego tak istotne jest solidne wykonanie konstrukcji rusztu.
Wykonuje się go najczęściej z zaimpregnowanych ciśnieniowo drewnianych łat. Ich przekroje dobiera się indywidualnie do potrzeb. Jeśli między elementami rusztu ma się znaleźć ocieplenie, wykonuje się go zwykle z wełny mineralnej lub styropianu.
Najpierw do ścian mocuje się łaty zgodnie z kierunkiem deski elewacyjnej, za pomocą śrub i kołków, między którymi układa się warstwę izolacji termicznej.
Następnie do rusztu pod katem 90° przymocowuje się kontrłaty. Maja one za zadanie utrzymać deskę szalunkową, oraz poprzez odsunięcie jej od ocieplenia zapewnić odpowiednią wentylację.
Rozstaw łat zależy od przekrojów użytego drewna. Kontrłaty powinny być nakręcane w odległości nieprzekraczającej 60 cm.