DREWNO KLEJONE – CO TO JEST?

Drewno klejone to coraz bardziej popularny materiał budowlany. Aby uzyskać drewno o odpowiedniej grubości, należy łączyć ze sobą poszczególne jego części. Doskonale sprawdza się w konstrukcjach nośnych dzięki swojej wytrzymałości. Nośność tego materiału jest większa nawet niż ta, którą posiadają stal i beton, które do tej pory górowały w konstrukcjach tego typu.

DREWNO KONSTRUKCYJNE – JAKIE WYBRAĆ?

Drewno, ten najstarszy materiał budowlany, używany od wieków, nadal nie traci na popularności. Ale jakie drewno konstrukcyjne wybrać spośród mnogości dostępnych gatunków i technologii przetwarzania? Każdy gatunek i typ produktu ma swoje unikalne właściwości, które sprawiają, że jest idealny do konkretnych zastosowań. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej różnym opcjom i pomożemy Ci dokonać najlepszego wyboru dla Twojego projektu.

CZYM SIĘ RÓŻNI DREWNO KVH OD BSH?

Drewno KVH i drewno BSH to materiały klejone stosowane do budowania elementów konstrukcyjnych. Wiele osób zastanawia się nad różnicami pomiędzy tymi dwoma rodzajami materiałów. W zależności od zastosowania będziemy jednak wybierać inny rodzaj produktów. Jaka jest ich charakterystyka i właściwości? Z czego są zbudowane i do jakich celów powinny być przeznaczone?

LEGARY – CO TO? ZASTOSOWANIE I RODZAJE

Drewniana podłoga to nie tylko piękny i estetyczny wygląd, ale również wysoka jakość i trwałość produktu. Naturalne materiały cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a klienci stają się coraz bardziej świadomi ich zalet. Dobrze pielęgnowane drewno posłuży nawet kilkadziesiąt lat, co oznacza, że inwestycja w produkt, choć może się wydawać dużo większa, jest jednorazowa. Musimy pamiętać, że aby podłoga dobrze nam służyła i utrzymała się, powinna mieć solidną podstawę. Oprócz betonowej wylewki często stosowanym rozwiązaniem są legary.

BELKI DWUTEOWE – CO TO?

Belki dwuteowe to jedno z bardziej innowacyjnych odkryć branży budowlanej. Składają się z drewna klejonego i pilśni, dzięki czemu cechują się wysoką jakością i wytrzymałością. Zazwyczaj są wodoodporne i gwarantują dobrą stabilizację konstrukcji. Doskonale sprawdzają się w konstrukcjach nośnych, w których elementy powinny charakteryzować się wysoką wytrzymałością. Są zdecydowanie lżejsze od drewna konstrukcyjnego, a mimo to mają świetną nośność, dlatego zawojowały rynek materiałów budowlanych. Wygrywają również tym, że ich konserwacja odbywa się już na etapie produkcyjnym.

MURŁATY – WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Murłata to element konstrukcji więźby dachowej, który odpowiada za jej trwałość i wytrzymałość. Musi być wykonana z wysokiej jakości materiałów, które będą odporne na uszkodzenia i posłużą przez wiele lat. Dobre gatunkowo drewno gwarantuje długoletnie użytkowanie oraz dobrą trwałość. Musimy pamiętać, że konstrukcja dachowa zapewnia nam schronienie i bezpieczeństwo, dlatego należy zadbać o to, aby była zbudowana z wysokiej jakości produktów, które zagwarantują nam stabilność konstrukcji. Oprócz samych materiałów ważny jest również poprawny montaż murłaty. Warto odpowiednio ją zabezpieczyć, aby mieć pewność, że nie stanowi zagrożenia i wytrzyma przez długi czas.

SKATE PARK PROJEKT DREWNO

Projekt autorstwa Shane Neufeld i Kevina Kunstadt przedstawia alternatywną koncepcję chaty dla łyżwiarzy, w której można się ogrzać i odpocząć. Przestrzeń wewnątrz konstrukcji drewnianej wchodzi w interakcję z aktywnie wypoczywającymi osobami. Projekt składa się z dwóch odrębnych powierzchni: ścieżki, po której poruszają się łyżwiarze oraz krawędzi rusztowania. Obie płaszczyzny połączone są ze sobą ławką drewnianą, która tworzy centralne miejsce chaty scalające całą konstrukcję.

Drewniany splot w muzeum Palais de Tokio

W czasach, gdy mamy dostępne na wyciągnięcie ręki wszystkie możliwe materiały budowlane, możemy za ich połączeniem wyrazić niemal każdą wizję budowlaną. Jednak, jeśli projekt z góry narzuca nam pewne reguły, czyli jak w tym przypadku, połączenie materii organicznej z konstrukcją wsporczą nowoczesnego muzeum, jedynym materiałem, który idealnie sprawdzi się w konspekcie, jest drewno.

SPACER W KORONACH DRZEW

Pospacerować pośród dziewiczej przyrody i spojrzeć na życie lasu z innej perspektywy. Wszystko to jest możliwe w oparciu nowo powstały system ścieżek dydaktycznych w Parku Narodowym Lasu Bawarskiego. Drewniana konstrukcja w postaci uzwojonej rampy jest zintegrowana z lasem, oplata go i prowadzi przez wszystkie jego warstwy opisane w punktach informacyjnych aż do wieży widokowej na wysokości 44 m.

NOWOCZESNA ARCHITEKTURA DREWNIANA

Projekt powstał na terenie ogrodu zoologicznego Lincoln i przekształcił malowniczy staw miejski z XIX wieku w ekologiczne miejsce tętniące życiem. Konstrukcyjne łuki gięto-klejone to materiał, który pozwolił na budowę tej nowoczesnej, funkcjonalnej wiaty o niebanalnym kształcie.

DREWNIANY SZKIELET ORGANICZNY

Projekt ma na celu wykorzystanie struktur biologicznych do zastosowania architektonicznego i testowania wytrzymałości przestrzennej, i strukturalnej materiału w pełnej skali. Podczas analizy różnych struktur biologicznych, uwagę badaczy przykuła morfologia szkieletu podgatunku jeżowca wielkości ziarnka piasku. Stał on się przedmiotem szczególnego zainteresowania ze względu pożądaną strukturę budowy szkieletu. Głównie ze względu na wysoką nośność osiągniętą przez odpowiednie rozmieszczenie geometryczne płyt oraz sposobu ich łączenia.

PAWILON WIDOKOWY Z DREWNA SOSNOWEGO

Unikalny, naturalny i mityczny krajobraz stał się podstawą tej ciekawej koncepcji architektonicznej. Konstrukcja budynku oparta jest na sztywnej powłoce zewnętrznej i wewnętrznym rdzeniu organicznym. Pawilon obserwacyjny tworzy bezpieczne i ciepłe miejsce spotkań, oferując spektakularny widok na panoramę pasma górskiego Dovrefjell w południowej części Norwegii. Schronisko znajduje na wysokości 1200 m. n. p. m w rezerwacie dzikich stad reniferów i unikalnych w skali globalnej gatunków roślin i zwierząt.

PAWILON Z DREWNA KLEJONEGO BSH

Prace wykonane przez japońskich architektów prezentują bardzo odważne i nietypowe wizje. Drewniany pawilon linowy powstał przy współpracy japońskiego artysty Macadam HoriuchiToshiko z firmą konstruktorską TIS i Partnerzy. Anglojęzyczna nazwa budowli brzmi Woods Net i opisuje unikatową i jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji muzeum w Hakone, która dołączyła do kolekcji dzieł sztuki na inauguracji 40 rocznicy jego powstania.

EKOLOGICZNY MOST Z DREWNA ACCOYA

Około 1200 metrów sześciennych sosny kalifornijskiej, zabezpieczonej technologią Accoya, zostało wykorzystanych do produkcji mostu o nazwie Sneek, w Holandii. Budowla zawiera dwa pasy ruchu, oraz ścieżki dla rowerów i pieszych. Nad autostradą A7, ponad pasami ciężkiego ruchu, most rozpościera swą niesamowitą konstrukcję w formie trójkątnej kratownicy tworzącej przekątne przejścia. Belki konstrukcyjne klejone warstwowo, o przekroju 1 m szerokości x 1, 4 m grubości przeplatają się tworząc ciekawy wzór, przypominający odwrócony kosz wiklinowy.

TREEHOUSE – GIĘTE ŁUKI KLEJONE

Nie często się zdarza, że dostajesz propozycję budowy restauracji, której projekt i konstrukcja oparte są na wykorzystaniu drzewa, jako głównego filaru konstrukcyjnego. Koncepcja architektoniczna okazała się wielkim wyzwaniem, w której brało udział szereg konsultantów i architektów budowlanych. Wybór drzewa padł na Sekwoję (Redwood), której niesamowite wymiary, ponad 40 metrów wysokości i 2 metry szerokości u podstawy, mogły być fundamentem dla restauracji umieszczonej nad ziemią, z której rozpościerałyby się otwarte widoki na łąkę, las i meandrujące strumienie.

KONSTRUKCJA DREWNIANA CUBE

Interesująca konstrukcja i wizja architektoniczna, która powstała w oparciu wyłącznie o bal drewniany. Wielkoprzekrojowe belki konstrukcyjne na pierwszy rzut oka tworzą artystyczny nieład, jednak z szerszej perspektywy łączą się w spójną całość. Przestrzeń wewnątrz budowli tworzy harmonijne, aczkolwiek prymitywne warunki egzystencji. Brak separacji między podłogą, ścianą i sufitem tworzy coś na miarę labiryntu.

Strona chroniona reCAPTCHA. Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

© 2024 Dombal – Wszelkie prawa zastrzeżone.