ZABEZPIECZENIE DREWNA PRZED WILGOCIĄ – JAK ZABEZPIECZYĆ DREWNO?

2023-05-05

Drewno to bardzo cenny, ale wrażliwy materiał, dlatego jego zabezpieczenie jest koniecznością. Szczególnie narażone na wilgoć jest drewno, które umieszczamy na zewnątrz lub w pomieszczeniach takich jak łazienka. Aby służyło nam przez długi czas i cieszyło oko swoim wyglądem, warto zadbać o odpowiednio dobraną impregnację.

Jakich produktów używać do zabezpieczenia drewna?

Warunki atmosferyczne, a szczególnie wilgoć, to czynniki, które bardzo negatywnie wpływają na wygląd i kondycję naturalnego materiału. Nadmierna ekspozycja na wilgoć prowadzi do gnicia i dotyczy to każdego, nawet najmocniejszego gatunku. Elementy, na których proces gnicia już się zaczął, najczęściej są do wymiany lub gruntownej naprawy. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach sama impregnacja może nie poradzić sobie z problemem. Jeśli planujemy montaż drewnianych materiał w miejscach, które są narażone na długotrwałą lub stałą ekspozycję na wilgoć, warto zastanowić się, czy nie użyć innego materiału.

Produkty do impregnacji są dobierane w zależności od warunków, jakie panują w przestrzeni. Warto, aby impregnat ochraniał nie tylko przed samą wilgocią, ale również innymi czynnikami, takimi jak promieniowanie UV czy skrajnie wysokie lub niskie temperatury. Jednym z preparatów, które skutecznie zapobiegają powstawaniu biokorozji, jest lakierobejca, która w swoim składzie posiada substancje tworzące solidną warstwę ochronną. Lakierobejca jest przeznaczona do materiałów, których wierzchnia warstwa nie została poddana usunięciu, świetnie sprawdza się również przy renowacji.

Drewno surowe różni się pod względem struktury, dlatego najlepiej jest użyć do niego impregnatu. Wnika on w głąb materiału, dzięki czemu zabezpieczenie jest bardzo efektywne. Tak zaimpregnowane drewno nie chłonie mocno czynników z zewnątrz i wilgoci i jest doskonale przygotowane do pokrycia lakierobejcą.

W jaki sposób powinno się zabezpieczać drewno przed czynnikami zewnętrznymi?

Pierwszym krokiem jest dobranie odpowiedniego środka impregnacyjnego, który przygotuje materiał do dalszego zabezpieczania. Samo drewno powinno być również odpowiednio obrobione przed przystąpieniem do impregnacji i pokrywania dodatkową powłoką ochronną. Przed rozpoczęciem działań w celu zapewnienia ochrony drewnianym materiałom, warto zapoznać się z instrukcją sporządzoną przez producenta wybranego preparatu. Zastosowanie się do niej pozwoli nam uniknąć niepowodzeń. Wybierając produkty do impregnacji, powinniśmy kierować się przede wszystkim ich jakością, ponieważ uchroni nas ona od przykrych konsekwencji.

Dlaczego warto zabezpieczać drewno?

Drewno zastosowane w wykończeniach konstrukcji czy meblach jest stale narażone na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Impregnacja drewna jest zatem konieczna, aby ustrzec się przed ich negatywnym wpływem na naturalny materiał. Pamiętajmy, że ceny drewna są stosunkowo wysokie, dlatego warto o nie zadbać, zanim zajdzie konieczność naprawy poszczególnych części lub wymiany elementów.

Dodatkowo drewno może paść ofiarą szkodników, które mogą wpłynąć destrukcyjnie na jego strukturę. Wilgoć oraz inne niebezpieczne czynniki zewnętrzne mogą powodować pęcznienie i gnicie, które jest procesem nieodwracalnym i prowadzi do rozwarstwień we włóknach struktury. Natomiast zaimpregnowane drewno jest bardzo odporne na działanie najbardziej niszczących czynników. Dobra ochrona pomoże przetrwać mu przez długie lata.

Jak długo działają impregnaty do drewna?

Zaimpregnowane drewno jest nasycone środkami zawartymi w składzie. Ich celem jest ochrona materiału przed wilgocią, promieniowaniem czy szkodnikami. W zależności od rodzaju i gatunku wybranego materiału możemy stosować różne impregnacje. Oprócz różnic w składzie występują również różnice w sposobie aplikacji substancji impregnującej. Oznacza to, że nie wszystkie preparaty będzie można samodzielnie nałożyć.

Impregnowanie może być wykonane jedynie na powierzchni, ale możemy również użyć środka, który dogłębnie wejdzie w strukturę materiału. Dogłębna impregnacja jest trwalsza, jednak nie ma możliwości wykonania jej samodzielnie. Jest to ochrona maszynowa, która jest aplikowana na etapie produkcyjnym. Impregnacja powierzchniowa może być wykonana w warunkach domowych, a składniki chemiczne wnikają nawet do 10 mm w głąb struktury. Aby ochrona była skuteczna, drewno powinno być dobrze przygotowane, czyli wygładzone i oczyszczone.

Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią – drewno na zewnątrz

Impregnacja drewna, które jest ustawione na zewnątrz, jest koniecznością. Trwałe uszkodzenia i choroby wynikające z braku warstwy ochronnej, są niemożliwe do usunięcia, ale można im skutecznie zapobiec. Ogromną zaletą większości preparatów zabezpieczających jest to, że nadają materiałom przyjemny dla oka, ciepły kolor. Warstwę ochronną można wykonać również poprzez olejowanie drewna. Tłusta warstwa zatrzymuje wodę na zewnątrz, dzięki czemu nie wnika ona w głąb drewna. Chroni ona również przed innymi szkodliwymi czynnikami, które mogłyby prowadzić do utraty koloru lub gęstości materiału.

Strona chroniona reCAPTCHA. Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

© 2024 Dombal – Wszelkie prawa zastrzeżone.