CZYM MALOWAĆ PODBITKĘ?

2023-05-05

Drewniana podbitka dachowa wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ jest wykonana z naturalnego materiału. Pominięcie tego procesu mogłoby skutkować trwałymi uszkodzeniami w strukturze konstrukcji i prowadzić do konieczności jej wymiany na nową.

Warto pamiętać też o funkcji estetycznej tego elementu. Dobrze dobrany kolor jest również ważnym punktem impregnacji.

Jakie produkty są najlepsze do malowania podbitki?

Najważniejsze w impregnacji podbitki dachowej jest zabezpieczenie elementów narażonych na największą ekspozycję na słońce i wilgoć. Rola tego elementu konstrukcji to nie tylko zwieńczenie estetycznych doznań, ale również zabezpieczenie dla innych części dachu. Dzięki drewnianej podbitce chronimy inne elementy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Prawidłowa konserwacja tego materiału to głównie malowanie. Taki sposób pozwala nie tylko na aplikacje warstwy ochronnej, ale również na dopasowanie kolorystyki do innych materiałów na dachu. Nadmierna ekspozycja drewnianych elementów na wilgoć powoduje puchnięcie materiału i jego kruszenie. W niektórych miejscach może dojść również do gnicia. W tym wypadku drewno nie nadaje się już do użytku i wymaga wymiany. Warto mieć na uwadze, że drewno, które oddziałuje ze szkodliwymi czynnikami, może zmieniać swój kolor na szary lub żółty.

Wybór odpowiednich produktów do impregnacji to kluczowa kwestia całego procesu. Przed zabezpieczeniem materiału warto zadbać o jego oczyszczenie i wygładzenie, które pozwoli perfekcyjnie zaaplikować produkt w każdy zakamarek. Skład preparatu impregnującego powinien być dopasowany do rodzaju drewna oraz odpowiadać na potrzeby materiału. Warto pamiętać, aby powierzchnia drewna nie była wcześniej pokryta żadną warstwą, która mogłaby zatrzymać produkt i powstrzymać go przed wniknięciem w głąb.

Zastosowanie dobrze dobranego impregnatu sprawi, że materiał będzie w mniejszym stopniu chłonął zanieczyszczenia i szkodliwe elementy z otoczenia. Zwieńczeniem takiej impregnacji powinna być lakierobejca, która utworzy stałą i trwałą warstwę ochronną. Na rynku dostępne są impregnaty łączące w sobie kilka zastosowań, dlatego jednym produktem możemy wykonać całą pielęgnację i impregnację drewna.

Jeśli decydujemy się na wieloetapową impregnację, warto pamiętać o zakończeniu całego procesu nadaniem odpowiedniego koloru podbitce drewnianej. Powinniśmy zadbać o to, żeby pasowała do reszty elementów wykończenia i elewacji. Wysokie lub niskie temperatury, wilgoć czy grzyby nie będą już straszne drewnianym materiałom.

Kolor czy bezbarwny impregnat?

Kolor podbitki dachowej jest ważnym elementem wykończenia całości.

Eksperci doradzają, aby dobierać go do kolorystyki dachu. Nie muszą to być identyczne odcienie, jednak warto, aby współgrały ze sobą dla lepszych efektów estetycznych.

Świetnie prezentuje się również podbitka wykończona podobnie do ram okiennych.

Z malowania podbitki drewnianej można więc wynieść wiele korzyści. Otrzymujemy nie tylko warstwę ochronną, która zapobiegnie niszczeniu, ale również mamy elegancki efekt wizualny.

Jak zabezpieczyć podbitkę przed szkodliwymi czynnikami?

Podbitkę dachową przygotowuje się jeszcze przed rozpoczęciem montażu. Surowe drewno na samym początku powinno się zabezpieczać preparatem zapobiegającym powstawaniu korozji. Następna warstwa to produkt, który będzie stanowił powłokę ochronne, nieprzepuszczająca czynników zewnętrznych, które mogłyby zaszkodzić materiałom. Najlepszym wyborem do tej warstwy będzie lakierobejca.

Wybierając impregnat, warto sprawdzić opinie o jego jakości. Dobrze, jeśli produkt będzie łatwy w aplikowaniu. Doskonale sprawdzają się preparaty na bazie żywic, które nie tylko pielęgnują, ale również nadają przyjemny kolor. Żywica działa dla drewna jak odżywka, dbając o jego strukturę i powierzchnię. Bardzo istotna jest regularność w impregnacji, która pozwala zachować drewno w nienaruszonym stanie przez długi czas.

Jak malować podbitkę – samodzielnie czy zatrudniając fachowca?

Wybór zależy przede wszystkim od konieczności rozstawienia rusztowania.

Jeśli podbitka jest umocowana w trudno dostępnym miejscu, lepiej zatrudnić do tego doświadczoną osobę. Jest to rozwiązanie droższe niż samodzielna aplikacja ochrony, jednak może okazać się dużo bardziej efektywne.

W przypadku niskich, prostych, parterowych konstrukcji, z powodzeniem możemy samodzielnie przeprowadzić konserwację. Wystarczy nam do tego drabina, dobrej jakości pędzel i odpowiednio dobrany produkt zabezpieczający.

Czym najlepiej malować podbitkę drewnianą?

Do malowania podbitki dachowej powinniśmy wybierać produkty sprawdzone, rekomendowane przez profesjonalistów o odpowiednim składzie. Powinny one również mieć wielotorowe działanie, np.:

  • kompleksowa ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych
  • zadowalający efekt wizualny
  • łatwość aplikacji i szybkie wysychanie
  • zatrzymywanie wilgoci na zewnętrznej powłoce
  • ochrona przed szkodnikami i insektami

Jakie efekty daje malowanie podbitki drewnianej?

Regularna impregnacja poprawia kondycję drewna i całej konstrukcji i pozwala zachować materiał w bardzo dobrym stanie. Dodatkowo zabezpiecza ona naturalne drewno przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.

Dzięki prawidłowej ochronie drewno nie będzie zagrożone zawilgoceniem, które może doprowadzić do próchnienia i gnicia.

Strona chroniona reCAPTCHA. Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

© 2024 Dombal – Wszelkie prawa zastrzeżone.