SZLIFOWANIE DREWNA – METODY I PORADY

2023-05-05

Szlifowanie drewna to proces, który wymaga od nas przygotowania na kilku płaszczyznach. Powinniśmy przede wszystkim dobrać odpowiednie metody obróbki oraz narzędzia, którymi je wykonamy. Warto zadbać również o bezpieczeństwo podczas wykonywania właściwej czynności. Efektywne szlifowanie to przygotowanie drewna do dalszej obróbki i przyjęcia preparatów, które mają na celu jego zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo drewno uzyskuje gładką powierzchnię bez zarysowań, dzięki czemu wygląda świeżo i korzystnie.

Jakim sprzętem należy szlifować drewno?

Sprzęt i metody szlifowania warto dopasować do naszych umiejętności i manualnych możliwości. Czynność powinna być dla nas przede wszystkim bezpieczna. Do tego rodzaju obróbki przydadzą się takie narzędzia jak papier ścierny czy szlifierka. Papier ścierny doskonale poradzi sobie z niewielkimi powierzchniami o stosunkowo gładkiej i mało wymagającej strukturze. Papierem do szlifowania z łatwością wygładzimy meble czy elementy wykończeniowe i dekoracyjne wykonane z drewna. Szlifierka będzie dobrym rozwiązaniem dla dużych i bardziej wymagających powierzchni. Będzie to również zdecydowanie szybszy proces niż w przypadku oczyszczania papierem. W przypadku domowych warunków obróbki najlepszym wyborem będzie szlifierka warsztatowa.

Na co warto zwrócić uwagę podczas szlifowania drewna?

Przy szlifowaniu drewna ważne jest, abyśmy osiągnęli oczekiwany efekt. Warto wybierać metody, które nam to ułatwia i pozwolą bez problemu uporać się z drewnianą powierzchnią. W przypadku wyboru papieru ściernego warto pamiętać, że zaczynamy od największej gradacji. Końcowy etap wykonujemy drobnoziarnistym papierem do szlifowania. W momencie, gdy pojedynczy arkusz zetrze się, powinniśmy wymienić go na nowy, aby szlifowanie było bardziej efektywne. w przypadku korzystania ze szlifierki, papier ścierny będzie również niezbędnym elementem. Im bardziej wydajna szlifierka, tym drobniejsza będzie ziarnistość narzędzia. Szlifowanie powinno być wykonywane możliwie delikatnie, bez przesadnego przytwierdzania materiałów do drewna.

Czym kierować się przy wyborze narzędzi do szlifowania drewna?

Wybór odpowiedniego narzędzia będzie zależał przede wszystkim od rodzaju szlifowanej powierzchni. Jeśli zależy nam na bardziej precyzyjnym wykonaniu szlifowania, warto wybierać mniejsze stopy. Zajmie nam to nieco więcej czasu, jednak da oczekiwany efekt. W przypadku niewielkich mebli lub małych elementów z drewna dobrze jest wybierać metody ręczne.

Wyszlifowana powierzchnia jest dobrze przygotowana pod impregnację oraz malowanie. Farba oraz preparaty lepiej trzymają się na takiej powierzchni i nie odpryskują. Wyszlifowany produkt możemy pokryć warstwa lakieru lub lakierobejcy, która dodatkowo nada kolor elementom.

Dlaczego drewno powinno być szlifowane?

Szlifowanie drewna jest konieczne, ponieważ jako materiał naturalny, ma tendencje do niszczenia z upływem czasu. Drewniane elementy mogą robić się szorstkie, mają widoczne zarysowania lub tracą powłokę ochronną, którą należy odnowić. Odpryskująca farba również nie prezentuje się atrakcyjnie i może prowadzić do zepsucia drewnianej konstrukcji. Szlifowanie ujednolica powłokę drewna i przygotowuje ją na przyjęcie substancji ochronnych oraz powłoki z kolorem. Oszlifowane elementy będą wyglądały świeżo i elegancko. Powierzchnie, które chcemy pokryć okleiną, również wymagają szlifowania i wyrównania.

Jak dopasować metodę i narzędzia do rodzaju szlifowanego materiału?

Wyróżniamy dwie metody obróbki powierzchni drewnianych. Pierwsza z nich jest ręczna a druga maszynowa. Wybór zależy od wielu właściwości, między innymi od stopnia zniszczenia, starości drewnianego elementu oraz struktury drewna. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy będziemy szlifować większy, czy też mniejszy element. W przypadku mniejszych i mniej wymagających drewnianych mebli czy dekoracji warto zdecydować się na szlifowanie ręczne, które wykonamy przy pomocy papieru ściernego. W przypadku dużych, zniszczonych powierzchni, pomocna może się okazać mechaniczna szlifierka, która zdecydowanie szybciej poradzi sobie z wygładzeniem.

W wyborze znaczna role może odegrać również cena metody. Szlifowanie ręczne będzie bardziej ekonomiczną wersją, jednak może się okazać, że zajmie nam dużo czasu i nie da oczekiwanych efektów. Szlifierka doskonale sprawdzi się też w przypadku tych powierzchni, które są całkowicie gładkie. Ręczne szlifowanie sprawdza się natomiast w przypadku mebli z widocznymi detalami, wgłębieniami i zdobieniami.

W zależności od rodzaju drewna i wielkości szlifowanego obiektu, mamy do wyboru następujące rodzaje szlifierek:

  • kątowe
  • tarczowe
  • mimośrodkowe
  • taśmowe

Warto przygotować również narzędzia pomocnicze, aby wszystko było w jednym miejscu. Różne gradacje papieru ściernego, noż do tapet, czy tarcze do szlifierki, to niezbędne elementy w procesie wygładzania powierzchni mebli. Drewno powinniśmy oczyścić przed szlifowaniem. Istotne jest również to, aby do materiału nie dostała się żadna wilgoć.

Strona chroniona reCAPTCHA. Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

© 2024 Dombal – Wszelkie prawa zastrzeżone.