IMPREGNACJA MODRZEWIOWYCH DESEK TARASOWYCH

2023-03-03

Drewno modrzewiowe cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem wśród klientów. Jest tak ze względu na jego właściwości. To materiał bardzo twardy i odporny na działanie ekstremalnych warunków pogodowych. Drewno to cechuje się dużą trwałością, a jego żywotność może sięgać nawet kilkudziesięciu lat. Kluczem do długotrwałej radości z wysoko gatunkowego drewna jest jego odpowiednia impregnacja i wybór dobrze dopasowanych środków przeznaczonych do konserwacji.

Dlaczego warto impregnować drewno modrzewiowe na tarasie?

Drewno z modrzewia to przede wszystkim bardzo twardy materiał. Jego kolejną ważną cechą jest wysoka odporność na działanie wilgoci, które zazwyczaj powoduje próchnienie bądź pęcznienie. Modrzew nie ściera się tak szybko jak inne rodzaje drewna, przez co zachowuje zarówno swoje estetyczne walory, jak i wszystkie inne właściwości. Naturalna wytrzymałość materiału nie zwalnia nas jednak z obowiązku regularnego impregnowania i konserwacji, która ma na celu przede wszystkim wydłużenie żywotności i wzmocnienie najlepszych właściwości.

Jedną z przyczyn, które powodują największe ryzyko zniszczenia, są niekorzystne warunki atmosferyczne. W naszym klimacie mamy 4 specyficzne pory roku, z których każda charakteryzuje się odmiennymi objawami. Promieniowanie UV, deszcz i burze, mróz i śnieg oraz wilgotność powietrza — wszystko to może wpływać negatywnie na stan naszego tarasu. Innymi czynnikami wpływającymi na zmianę właściwości drewna modrzewiowego mogą być zarodki grzybów i pleśni, a także szkodniki. Impregnacja ochroni drewno przed ich wystąpieniem.

Oprócz wyżej wymienionych aspektów impregnacja jest konieczna również do utrzymania walorów wizualnych. Jeśli nie będziemy wykonywać impregnacji, wówczas promieniowanie UV może prowadzić do patynowania drewna, czyli zmiany jego koloru na odcienie szarości i srebra.

Malowanie tarasu z modrzewia

Najlepszym rozwiązaniem, które jednocześnie zaimpregnuje materiał i uwydatni kolor drewna, będzie olej do konserwacji. Jest to metoda, która nie tylko wzmocni i ochroni deski drewniane, ale również wypielęgnuje je, ocieplając odcień modrzewia. Dobry gatunkowo olej do drewna wchłania się do jego najgłębszych warstw, dzięki czemu wzmacnia całą strukturę. Dodatkowym atutem jest to, że olej zatrzymuje wilgoć na powierzchni, dlatego nie ma ryzyka, że wniknie ona głębiej i doprowadzi do uszkodzeń.

Dodatkowym atutem jest fakt, że impregnacja olejem chroni powłokę i kolor przed promieniowaniem UV. W przypadku modrzewia może ono prowadzić do procesu patynowania, które całkowicie zmienia kolor. Nie musimy chyba wspominać, że jest to również ochrona przeciw grzybom i pleśniom, które mogą wyrządzić wiele szkód w strukturze drewna i skrócić jego żywotność.

Instrukcja impregnacji drewna modrzewiowego

Do impregnacji tarasu wykonanego z drewna modrzewiowego będziemy potrzebować dobrego jakościowo oleju do drewna oraz kilku narzędzi. W szczególności przyda nam się papier ścierny szlifierka, gąbka do rozprowadzania rozpuszczalnika oraz ścierka z bawełny.

W przypadku dobrej jakości drewna proces impregnacji jest przyspieszony. Deski dostępne w naszej ofercie są szlifowane fabrycznie, dzięki czemu możemy od razu przystąpić do rozprowadzenia oleju po powierzchni drewna. Musimy pamiętać, że deski należy zaolejować z obydwu stron. Możemy to zrobić przy pomocy gąbki, która wchłonie nadmiar preparatu. Olej powinien zostać na powierzchni przez około kwadrans, po czym należy zetrzeć jego pozostałości bawełnianą ścierką.

Aby olej mógł spokojnie zaschnąć, powinniśmy zostawić go na około 6 godzin. Przez ten czas nie wolno korzystać z tarasu i poruszać się po nim. Po wszystkim należy delikatnie zeszlifować wierzchnią warstwę dla wyrównania powierzchni. Wówczas można nałożyć kolejną, właściwą warstwę oleju, która będzie wysychać przez kolejne 6 godzin. Taka impregnacje powinniśmy wykonywać 1-2 razy w roku.

Metody konserwacji drewna tarasowego

Jednym z najpopularniejszych sposobów na poprawną impregnację drewna, który został już wymieniony i opisany, jest olejowanie. Olejowanie nie tylko doskonale impregnuje i chroni wszystkie właściwości, ale również wzmacnia efekt wizualny i podkreśla walory estetyczne modrzewia. Jest środkiem o tyle uniwersalnym, że można go wykorzystywać zarówno w przypadku powierzchni zewnętrznych, np. desek tarasowych, jak i do mebli, które znajdują się wewnątrz.

Warto pamiętać, aby nie stosować do impregnacji lakieru do drewna. Materiał zainstalowany na zewnątrz pracuje, tzn., że kurczy się lub rozszerza pod wpływem temperatury. Lakierowa powłoka nie jest elastyczna, przez co jest narażona na pękanie powodujące nieestetyczne skazy. Dodatkowo lakier szybko wykazuje widoczne znaki eksploatacji w postaci zarysowań i odprysków.

Pielęgnacja zaimpregnowanego drewna modrzewiowego

Częstotliwość impregnowania olejem do drewna modrzewiowego jest uzależniona przede wszystkim od tego, czy nasz taras jest zadaszony, czy też nie. W pierwszym przypadku wystarczy olejowanie 1-2 razy do roku. Jeśli jednak nie mamy zadaszenia, wówczas powinniśmy częściej wykonywać konserwację. Najlepiej jest wykonywać impregnacje w okresie wiosennym i letnim, kiedy temperatura powietrza jest wyższa niż 10 i niższa niż 25 stopni Celsjusza.

Aby dobrze pielęgnować i czyścic olejowane drewno, powinniśmy wykorzystywać preparaty, które pozwolą na usunięcie zabrudzeń organicznych, np. nalotów. Warto na bieżąco ścierać nowo powstałe zabrudzenia. Ich zaschnięcie, może doprowadzić do uszkodzenia struktury drewna lub wnikniecie nalotów do wewnętrznej warstwy. Wówczas wyczyszczenie do pierwotnego stanu może być niewykonalne.

Jakie impregnaty wykorzystuje się do drewna modrzewiowego?

Impregnat do desek tarasowych powinien być przede wszystkim bezpieczny dla użytkownika. Najczęściej jest to olej do drewna, który doskonale radzi sobie z ochroną jego najgłębszych warstw i dodatkowo uwydatnia wizualne zalety materiału. Jeśli interesuje nas inny środek, wystarczy zapytać doradcę o środek do impregnacji drewna dostępny w sklepie z artykułami budowlanymi.

Dostępne na rynku impregnaty są najczęściej produkowane na bazie wody i różnego rodzaju rozpuszczalników. Wzmacniają i zabezpieczają całą strukturę drewna. Warto pamiętać o dokładnym przygotowaniu powierzchni do impregnacji.

Strona chroniona reCAPTCHA. Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.

© 2024 Dombal – Wszelkie prawa zastrzeżone.