Osadzanie drewna w ziemi może wiązać się z kilkoma konsekwencjami. Przy niektórych konstrukcjach jest to jednak najlepsze i często jedyne rozwiązanie. Warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drewna w przypadku umieszczania go bezpośrednio w ziemi. Czym zabezpieczyć drewno w ziemi? Jak wykonać montaż, aby możliwie najbardziej ograniczyć konsekwencje?
Wady i konsekwencje osadzania drewna w ziemi
Na pewno wszyscy mają świadomość, że naturalne drewno ma niska odporność na wilgoć, a już na pewno nie jest wodoodporne. W przypadku osadzania go bezpośrednio w ziemi będzie miało styczność z takimi warunkami praktycznie przez cały czas. Ciągły kontakt z wilgocią może skończyć się dla drewna różnymi chorobami, rozwojem pleśni i grzybów, próchnieniem, a także gniciem. Wszystkie te konsekwencje kończą się zazwyczaj całkowitym zniszczeniem materiału. Właśnie dlatego zdecydowanie częściej umieszcza się drewno przy gruncie, a nie bezpośrednio w ziemi.
Jednym z rozwiązań, które pozwala ograniczyć szkodliwe skutki osadzania drewnianych słupów w ziemi oraz korozje biologiczna jest umieszczanie materiału na kotwach wykonanych z metalu. Takie wsporniki sprawia, że drewniany słup nie będzie miał bezpośredniego kontaktu z podłożem, a także ze znajdującą się w nim wodą. Takie rozwiązania nie zawsze są jednak możliwe.
Czym zabezpieczyć drewno w ziemi?
Każde drewno, które planujemy umieścić w ziemi, powinno być do tego procesu odpowiednio przygotowane. Nie ma tutaj znaczenia wielkość kawałka drewna, który będzie zamontowany w glebie. Pierwszym etapem jest dokładne wystruganie i oszlifowanie kawałków materiału. Papier ścierny powinien zaczynać się od gradacji 80, a kończyć na 320. Następnie powinniśmy oczyścić drewno z pyłu, który pozostał po szlifowaniu. Oczyszczone drewno pokrywa się specjalnym impregnatem, który ma za zadanie zatrzymywać wilgoć na zewnątrz i nie dopuszczać jej do drewna. Dzięki temu w przyszłości zapobiegniemy gniciu.
Wybierając środek do impregnacji drewna, powinniśmy mieć na uwadze również jakość gleby. Dobry impregnat nie będzie miał na nią negatywnego wpływu. W przypadku elementów konstrukcyjnych muszą to być preparaty wieloletnie, które ochronią materiał drewniany przez długi czas. Oprócz wilgoci musi on również chronić drewno przed szkodnikami i rozwojem mikroorganizmów, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu drewna. Warto wziąć pod uwagę również niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak np. ulewne deszcze. Preparat impregnujący powinien być niezmywalny. Oznacza to, że żadna ilość wody nie będzie w stanie wypłukać go z powierzchni drewna.
Jak wygląda konserwacja drewna osadzonego przy powierzchni ziemi?
Elementy drewniane, które nie mają bezpośredniej styczności z glebą, ale są zamontowane tuż przy jej powierzchni, również powinny być zaimpregnowane. Są one narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, a odpowiednio dobrany impregnat pomoże zapewnić im zdrowe środowisko. Często jako zabezpieczenie elementów drewnianych stosuje się olej do drewna. Najczęściej mają one w składzie naturalne składniki, które pomagają w ochronie przed szkodliwymi czynnikami. Oprócz tego, że drewno jest chronione, zabezpieczony jest również jego kolor, a powierzchnia nie przyjmuje z łatwością zanieczyszczeń. Olejowane drewno ma zdecydowanie mniejszą tendencję do pękania.
Innym sposobem na zabezpieczenie drewna przy ziemi jest zastosowanie lakierobejcy. Nie tylko poprawi wygląd drewna, dodając mu świeżości, ale również ochroni je przed szkodliwymi czynnikami takimi jak mróz, wilgoć i deszcz, promieniowanie UV.
Czy można zalać drewno betonem — jak się zachowuje i jak je zabezpieczyć?
Drewno osadzone w betonie jest również narażone na działanie wilgoci. Aby je zabezpieczyć, powinniśmy je odpowiednio zaimpregnować przed montażem konstrukcji. Są dostępne zarówno gotowe produkty do impregnacji, jak i koncentraty, które musimy samodzielnie rozcieńczyć przed nałożeniem na warstwę drewna. Taki preparat zabezpiecza nie tylko przed wilgocią, ale również przed rozwojem owadów i zarodków pleśni i grzybów. Są one jednym z czynników rozpoczynających proces rozkładu drewna naturalnego.
Impregnat do drewna umieszczonego w betonie i przy gruncie powinien wchłaniać się do najgłębszych warstw drewna. Musi być też odporny na wymywanie, które może nastąpić podczas ulewnego deszczu. Dzięki temu procesu impregnacji nie trzeba powtarzać w kolejnych sezonach i wystarcza on na kilka lat.
Impregnacja takiego drewna powinna odbywać się w odpowiedniej temperaturze. Nie może być ona niższa niż 5 i wyższa niż 30 stopi Celsjusza. Oznacza to, że można wykonywać impregnację przez większość miesięcy w roku, z wyłączeniem okresu zimowego. Proces wysychania preparatu może trwać nawet 3 doby i musi odbywać się pod zadaszeniem, w możliwie suchym miejscu. Dodatkowo można wykorzystać folię budowlaną, aby dodatkowo zabezpieczyć drewno przed wilgocią. Elementy drewniane owija się wówczas szczelnie materiałem i dopiero później można zalać je betonem.
Drewno nie powinno być zalewane betonem, aby nie miało z nim bezpośredniego kontaktu. W tym celu wykorzystuje się właśnie folię budowlaną lub papę, która stanowi warstwę izolacyjną. Najczęściej wykorzystuje się jednak metalowe kotwy, które zakopuje się w ziemi, aby drewno nie miało bezpośredniego kontaktu ze szkodliwymi czynnikami występującymi w glebie.
Jakie są sposoby zapobiegania próchnienia drewna
Oprócz czynników występujących we wnętrzu ziemi, takich jak wilgoć i woda, do próchnienia może przyczyniać się, np. wysoka trawa. Dzieje się tak, ponieważ wydłuża ona proces wysychania wody i umożliwia przedostanie się jej do wewnętrznych warstw drewnianych elementów. W takich wypadkach powinno się zaimpregnować drewniane słupy na całej powierzchni, również powyżej gruntu.
Często wpływa to niekorzystnie na aspekt wizualny, dlatego najczęściej impregnacje wykonuje się do miejsca styku z ziemią. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie stalowych kotew, które będą pełniły funkcję wspornika i ogranicza kontakt drewna z ziemią. Takie rozwiązanie jest jednym z najbardziej bezpiecznych. Nie wyklucza ono jednak stosowania impregnatów, które mogą dodatkowo zabezpieczyć surowiec.
Dodatkowo można wykorzystać elementy wykonane z drewna impregnowanego ciśnieniowo. W roli drewnianych słupów doskonale sprawdzają się kantówki impregnowane z drewna świerkowego. Są one odpowiednio zabezpieczone już na etapie produkcji.
Połączenie elementów drewnianych impregnowanych z i kotew ze stali ocynkowanej jest bardzo często wykorzystywane w konstrukcjach ogrodowych, czyli tam gdzie elementy drewniane mają kontakt z wilgocią i gruntem.