GIĘCIE SKLEJKI – METODY FORMOWANIA MATERIAŁU

2023-03-03

Sklejka to materiał wykorzystywany w budownictwie, który jest zbudowany z kawałków drewna. Jest bardzo wytrzymała, co daje jej szerokie możliwości zastosowania. Istotnym problemem, jaki występuje w jej przypadku, jest zginanie, na które jest dosyć mocno odporna.

Gięcie sklejki jest procesem trudnym i wymagającym odpowiedniego przygotowania, jednak potrafi zaskoczyć swoją efektywnością.

Sklejka — jakie są jej właściwości i charakterystyka?

Sklejka drewniana jest jednym z najdłużej wykorzystywanych typów płyt pochodzących od drewna. Jest to materiał kompozytowy złożony z cienkich warstw drewna. Najczęściej wykorzystuje się ja do budowania szkieletów ścian oraz przy różnego rodzaju pracach wykończeniowych. Używa się jej również do produkcji mebli. W tym przypadku bardzo istotnym procesem jest gięcie sklejki, które pozwala otrzymywać potrzebne kształty i wzory. Formowanie sklejki utrudnia przede wszystkim jej budowa, która cechuje się niewielką elastycznością.

Drewniana sklejka powstaje z kawałków forniru, czyli cienkich, drewnianych warstw o grubości kilku milimetrów. Są one łączone przy pomocy specjalnych klejów, a później prasowane. Tak połączone warstwy układa się naprzemiennie — jedna warstwa wzdłuż, a druga poprzecznie. Zarówno pierwsza, jak i ostatnia warstwa sklejki, powinny mieć ten sam układ pasków. W tym celu do budowy sklejki wykorzystuje się nieparzystą liczbę warstw.

Sklejka to materiał niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jego wysoka trwałość i wytrzymałość wiąże się również z odpornością na formowanie. Poprawnie wygięta sklejka utrzymuje swój kształt na stałe.

Mechaniczne sposoby gięcia sklejki

Mechaniczne techniki wyginania drewnianej sklejki dają mniej spektakularne efekty niż metody ręczne. Zajmują jednak mniej czasu i są zdecydowanie prostsze w wykonaniu. Jakich narzędzi będziemy potrzebować do wygięcia sklejki? Jak długo to potrwa?

Na powierzchni płyty drewnianej powinno się wykonać nacięcia w kształcie klinów. Ich liczba zależy od tego, jak długa jest płyta i jak długi łuk będziemy chcieli z niej uformować. Niezbędna jest tutaj precyzja i dokładne przemyślenie i obliczenie liczby nacięć. Do wykonania cięcia przydadzą się piły ręczne. Po wykonaniu nacięć należy wygiąć płytę tak, aby znalazły się one wewnątrz łuku.

Termiczne wyginanie sklejki

Ten sposób będzie wymagał od nas jeszcze większej precyzyjności niż mechaniczne formowanie sklejki. Daje jednak zdecydowanie bardziej efektowne rezultaty i zyskujemy przy tym większą trwałość gięcia. Metody termiczne stosowane są przez profesjonalne fabryki meblarskie. Polegają one głównie na oddziaływaniu wysokiej temperatury na materiał poddawany zginaniu.

Najskuteczniejszy i najtrwalszym sposobem na gięcie sklejki, jest zrobienie tego w momencie wytwarzania samej płyty. Wysoką temperaturę łączy się z ciśnieniem, które pozwala otrzymać potrzebną formę. Możemy również wykonać wyginanie w warunkach domowych. Wówczas niezbędne będzie wykorzystanie do tego pary wodnej. Takie gięcie musi być wykonywane powoli i stopniowo, aby poszczególne warstwy forniru nie pękały pod wpływem formowania.

Nie trzeba wybierać jednego konkretnego sposobu. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, można połączyć ze sobą sposób mechaniczny i termiczny. Dzięki temu mamy większe szanse na to, że warstwy przetrwają cały proces bez pęknięć.

Na czym polega wyginanie sklejki?

Wyginanie sklejki polega na nadawaniu jej oczekiwanego kształtu. Cały proces jest jednak utrudniony, ponieważ właściwa dla sklejki trwałość i niewielką elastyczność, mogą powodować pękanie materiału. W przypadku cieńszej sklejki można bez problemu wykorzystać metody mechaniczne polegające na nacinaniu warstw.

Możemy również wykorzystać metodę termiczną, która polega na zastosowaniu wysokiej temperatury, która ułatwi gięcie sklejki. Można wówczas sklejać pojedyncze warstwy w wysokiej temperaturze, wykorzystując do tego formę. Kiedy całość wystygnie, kształt sklejki pozostanie na stałe i nie wróci do poprzedniego wariantu. W przypadku metod termicznych możemy zastosować również wrząca wodę lub parę. Materiał stanie się bardziej miękki i elastyczny, jednak sam sposób nadaje się do niewielkich kawałków sklejki.

Jeśli zależy nam na szybkim czasie formowania, możemy pokusić się o sklejkę elastyczną, która z łatwością podda się całemu procesowi. Takie rozwiązania są stosowane najczęściej w branży meblarskiej. Pozwala na łatwe i szybkie uzyskanie owalnych kształtów i oszczędność czasu.

Techniki gięcia sklejki w skrócie

podsumowując znajdujące się wyżej opisy poszczególnych procesów, możemy wyróżnić następujące metody gięcia sklejki:

  • Nacinanie wierzchniej warstwy przecinającymi się liniami, które pozwalają uzyskać większa elastyczność materiału.
  • Nacinanie wierzchniej warstwy liniami delikatnie falowanymi, które zwiększają elastyczność i pozwalają na wygięcie sklejki.
  • Formowanie sklejki przy pomocy wysokiej temperatury.
  • Gięcie sklejki z zastosowaniem wrzątku oraz pary wodnej, które sprawiają, że materiał staje się bardziej miękki i podatny na formowanie.

Domowe metody zginania sklejki

W domowych warunkach możemy pokusić się o parzenie materiału. Jest to jeden z najprostszych sposobów, wymaga on jednak czasu i cierpliwości. Można wykonać takie formowanie na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest trzymanie kawałka sklejki nad wrzątkiem do momentu zmiękczenia. Drugi sposób to zastosowanie żelazka, które ma funkcję pary wodnej. Jeśli posiadamy bardzo duży pojemnik, możemy spróbować gotowania materiału.

Zmoczenie sklejki w gorącej wodzie również powinno bez problemu zwiększyć jej elastyczność. Będzie to trwało nieco dłużej niż w przypadku gotowania. Należy unikać stosowania zimnej wody, ponieważ czas moczenie wydłuży się nawet o kilkadziesiąt razy. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że zbyt długa ekspozycja na parę wodną, może prowadzić do rozklejenia się warstw sklejki. W momencie, gdy materiał nabierze odpowiedniej elastyczności, możemy rozpocząć proces formowania. Gdy sklejka wystygnie, pozostanie w takiej formie, jaka jej nadaliśmy.

© 2024 Dombal – Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona chroniona reCAPTCHA. Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.