CYKLINOWANIE SCHODÓW – RENOWACJA SCHODÓW DREWNIANYCH

2023-05-05

Rozpoczęcie procesu renowacji i cyklinowania schodów należy rozpocząć od podziału pracy na etapy i przygotowania odpowiednio dobranych narzędzi i materiałów.

Warto przed startem przenieść niezbędne rzeczy z pomieszczeń nad schodami na dół, aby nie utrudniać sobie domowej komunikacji. Po dokonaniu oceny stanu i praktycznym przygotowaniu można przystąpić do pracy.

Na czym polega przygotowanie schodów do cyklinowania?

Przygotowywanie schodów to w pierwszej kolejności ocena ich stanu, od której będzie zależał dobór narzędzi, materiałów i preparatów. W zależności od tego czy uszkodzenia są jedynie powierzchowne, czy też głębokie, będziemy potrzebowali mniej lub więcej czasu i zastosujemy inne narzędzia. Warto też dowiedzieć się, jakie produkty już zostały przygotowane przy poprzednim cyklinowaniu.

W przypadku niewielkich uszkodzeń zewnętrznych wystarczy częściowo zeszlifować wierzchnią warstwę. Jeśli jednak problemy dotyczą głębszych struktur, wówczas zdejmujemy całą powłokę. Tak samo powinniśmy zrobić, jeśli planujemy pomalowanie schodów na nowo, szczególnie w przypadku kolorowych preparatów. Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego etapu papieru ściernego, jednak przy większych konstrukcjach może się to okazać bardzo czasochłonne. Jeśli mamy do czynienia z dużą powierzchnią, dobrze jest wyposażyć się w szlifierkę mechaniczną, którą możemy kupić lub wypożyczyć.

W przypadku, gdy zależy nam na spektakularnym efekcie renowacji schodów, warto zastanowić się nad zatrudnieniem profesjonalisty, który wykona nam cyklinowanie. Nie jest to metoda tania i łatwa, dlatego, aby efekt był zadowalający, warto zostawić to doświadczonej osobie, która posiada odpowiedni sprzęt. Cyklinowanie jest najdokładniejsza metoda przygotowania powierzchni do dalszego zabezpieczenia. Po wszystkim warto oczyścić i odkurzyć powierzchnię materiału i przystąpić do etapu impregnacji.

Jak wybrać farbę do renowacji schodów?

Produkt, którym pomalujemy powierzchnię schodów to nie tylko nowy, odświeżony kolor. Wybierając preparat, warto zadbać o to, aby stanowił powłokę ochronną dla struktury drewna i odpowiednio je zabezpieczał.

Schody są dosyć mocno eksploatowanym elementem każdego domu, dlatego warto wybrać preparat wysokiej jakości, który mocno zabezpieczy warstwę drewna. Uchroni nas to przed powstawaniem nieestetycznych przetarć lub przynajmniej opóźni ich powstawanie. Taka farba powinna mieć wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania.

Z jakich narzędzi do renowacji schodów można skorzystać?

Skuteczne zdejmowanie wierzchnich warstw i usuwanie zanieczyszczeń, które wdarły się w lakier, jest czynnością trudną i wymaga wybrania odpowiednich narzędzi.

W domowych warunkach doskonale sprawdzi się papier ścierny, jednak jest on polecany do mniejszych powierzchni ze względu na długi czas wykonywania pracy.

Jeśli chcemy uporać się ze zdejmowaniem powłoki dość szybko, warto wypożyczyć lub zakupić szlifierkę, która ułatwi nam czynności renowacyjne. Sprzęt mechaniczny jest szczególnie polecany do tych powierzchni, z których należy zdjąć całą wierzchnią warstwę. Papier ścierny doskonale sprawdzi się tu jako uzupełnienie w przypadku występowania wgłębień czy zdobień o nieregularnych kształtach.

Jak zabezpieczyć drewno na schodach?

Oprócz zdzierania wierzchniej warstwy poprzez szlifowanie lub cyklinowanie możemy wykonać jeszcze kilka innych czynności. Jedną z nich jest ługowanie, które polega na zdejmowaniu farby lub lakieru, a właściwie na jej rozpuszczaniu, które ułatwia usunięcie. W kolejnym etapie powinniśmy wykonać szlifowanie, które przygotuje podłoże, oczyszczając je i wyrównując, dzięki czemu nowa warstwa lakieru będzie wyglądała świeżo i lepiej zabezpieczy surową warstwę.

Do impregnacji i zabezpieczania możemy użyć różnych produktów, w zależności od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć i czego potrzebuje drewno. Jednym z nich jest lakier, który stanowi mocną warstwę ochronną, która chroni przed zanieczyszczeniami, uszkodzeniami mechanicznymi i stanowi barierę dla insektów. W zależności od potrzeby i rodzaju drewna należy nałożyć nawet kilka warstw produktu. Aby zaimpregnować materiał, możemy wykorzystać olej, który doskonale sprawdza się w przypadku drewna naturalnego. Materiał jest wówczas zabezpieczony przed nadmierną wilgocią i poprawia się jego mikroklimat. Następnie można pokryć drewno lakierem lub kolorową farbą, w zależności od preferencji użytkownika.

Jak poradzić sobie ze skrzypieniem i uszczelnieniem drewnianych elementów?

Skrzypienie drewna i brak szczelności to najczęstsze problemy, z jakimi muszą się uporać posiadacze schodów. Warto sprawdzić, czy wszystkie elementy konstrukcji są dokładnie przymocowane lub przykręcone, ponieważ jest to najczęstszym powodem nieszczelności. Jeśli w poszczególnych elementach konstrukcyjnych schodów występują ubytki, warto zastosować preparat do drewna, który je wypełni i uszczelni. Mniejsze otwory można wypełnić poprzez wstawienie klinu z podobnego materiału.

© 2024 Dombal – Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona chroniona reCAPTCHA. Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.